158 obserwujących
8352 notki
21977k odsłon
4130 odsłon

Rafał Trzaskowski nie będzie uczestniczył w zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy na prezydenta

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (C) podczas uroczystości pod pomnikiem "Polegli-Niepokonani" w Parku Powstańców Warszawy na Woli, fot. PAP/Mateusz Marek
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (C) podczas uroczystości pod pomnikiem "Polegli-Niepokonani" w Parku Powstańców Warszawy na Woli, fot. PAP/Mateusz Marek
Wykop Skomentuj312

Prezydent Warszawy i niedawny kandydat KO na prezydenta RP Rafał Trzaskowski nie weźmie udziału w czwartkowym Zgromadzeniu Narodowym, podczas którego Andrzej Duda zostanie zaprzysiężony na drugą kadencję prezydencką. Uroczystości ze względu na epidemię koronawirusa będą miały skromniejszy charakter niż poprzednio.

Zwołane na 6 sierpnia posiedzenie Zgromadzenia Narodowego odbędzie się o godz. 10.00 w Sejmie. Andrzej Duda złoży wówczas przysięgę i tym samym obejmie urząd prezydenta na drugą kadencję.

W obradach nie będzie uczestniczył główny konkurent Dudy z wyborów prezydenckich Rafał Trzaskowski. - Nie będzie mnie niestety w Warszawie - powiedział.

Obecni mają być za to inni kontrkandydaci obecnej głowy państwa: Lider Wiosny, europoseł Robert Biedroń, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz poseł Konfederacji Krzysztof Bosak.

W czwartkowych obradach Zgromadzenia Narodowego nie wezmą też udziału m.in. byli prezydenci Lech Wałęsa i Bronisław Komorowski, byli premierzy: Ewa Kopacz, Leszek Miller, Włodzimierz Cimoszewicz oraz były marszałek Sejmu i b. szef MSZ Radosław Sikorski. Obecny ma być były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Wydarzenie ma się odbyć w podwyższonym reżimie sanitarnym Podczas obrad Zgromadzenia Narodowego obowiązkowe mają być maseczki i rękawiczki. Ograniczeń dotyczących liczby uczestników jednak nie ma, ponieważ - jak tłumaczyła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska (PiS) - możliwości takiej nie przewiduje regulamin Zgromadzenia Narodowego.

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski przekazał, że na sali plenarnej mają być obowiązkowe maseczki. - Każdy dostanie specjalny pakiet, gdzie będzie płyn dezynfekujący, rękawiczki i maseczka. Na salę sejmową będą mogły wejść tylko osoby w maseczkach – zaznaczył Gawkowski.

Wszystkie punkty programu inauguracji drugie kadencji prezydenta Dudy odbędą się w okrojonej, jeśli chodzi o ilość uczestników, formule. - Uroczyści będą miały skromniejszy charakter. Z uwagi na sytuację epidemiczną nie przewidujemy m.in. żadnych zgromadzeń, na których prezydent spotykałby się z obywatelami- zapowiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski. 

W Zgromadzeniu Narodowym nie weźmie udziału kilku senatorów. U trzech potwierdzono dodatni wynik na Covid-19. Część poddała się samoizolacji, w tym tygodniu senatorowie i posłowie, którzy mieli kontakt z zakażonymi zostaną przebadani szybkimi testami.

Część posłów opozycji nie stawi się na Zgromadzeniu Narodowym nie dlatego, że boi się koronawirusa, ale uważa, że wybory były nieuczciwe.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w poniedziałek w pełnym składzie orzekła o ważności wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta. Zdaniem sądu żadne z zasygnalizowanych uchybień nie daje podstaw do kwestionowania wyniku wyborów.

Uchwałę Sądu Najwyższego skomentował szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka. "Wybory prezydenckie nie były uczciwe" – ocenił. Według niego, naruszone zostały zasady równości i powszechności wyborów. Jak dodał, "Sąd Najwyższy przeszedł nad tym do porządku dziennego".


Natomiast poseł KO Michał Szczerba napisał na Twitterze, że "uchwała nowej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych umeblowanej w całości przez neo KRS, o wątpliwym statusie zasiadających tam sędziów, nie może być uznana za stanowisko Sądu Najwyższego".

Również były szef PO Grzegorz Schetyna na zaprzysiężeniu Dudy się nie pojawi.

Szef EPL i były premier Donald Tusk, który też nie będzie obecny, ironicznie nawiązał do słów przysięgi, które Andrzej Duda będzie wypowiadał podczas zaprzysiężenia.


ja

Wykop Skomentuj312
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka