Gorące tematy:

156 obserwujących
8369 notek
22022k odsłony
1492 odsłony

Już kilku senatorów zakażonych Covid-19. Grodzki przesuwa posiedzenie Senatu

Posiedzenie senackiej komisji, zdj. ilustracyjne, fot. senat.gov.pl
Posiedzenie senackiej komisji, zdj. ilustracyjne, fot. senat.gov.pl
Wykop Skomentuj58

Senatorowie Artur Dunin z Koalicji Obywatelskiej oraz Ryszard Bober z Koalicji Polskiej-PSL potwierdzili, że są zakażeni koronawirusem. To już trzeci przypadek w Senacie. W sobotę informację o dodatnim teście na Covid-19 przekazał senator Jan Filip Libicki.

30 lipca senator Libicki prowadził posiedzenie senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. Dunin przyznał, że siedział w sali obrad niedaleko Libickiego.

Potem zauważył u siebie wysoką temperaturę, łamanie w kościach i ból głowy, dlatego też postanowił wykonać badania na koronawirusa. - Dzisiaj otrzymałem wynik, okazało się, że jest pozytywny - stwierdził senator KO.

Przekazał też, że obecnie przebywa w domu, choć ma gorączkę. Przyznał, że w sobotę brał udział w obchodach 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Przez cały czas nosił jednak maseczkę.

Pozytywny test na Covid-19 potwierdził także senator Ryszard Bober z Koalicji Polskiej PSL-Kukiz'15. W rozmowie z Onet.pl powiedział, że jest "typowym bezobjawowcem" oraz, że ma potworzyć badanie w czwartek. - Postanowiłem się zbadać po informacji o Janku Libickim. I niestety wynik jest, jaki jest - przyznał.

W poniedziałek informacje o poddaniu się "autokwarantannie" przekazał senator Prawa i Sprawiedliwości, Ryszard Majer. Wyjaśnił, że miał kontakt z senatorem Libickim. - Na razie nie mam żadnych objawów - powiedział. Zaznaczył, że wie, że także inni senatorowie podjęli podobne kroki i w odosobnieniu czekają na pobranie próbki.

Senator Ryszard Majer (PiS), który również miał kontakt z zakażonym koronawirusem Janem Filipem Libickim, powiedział, że poddał się autokwarantannie i czeka na wymaz. Zgodnie z algorytmem sanepid ma pobrać od niego wymaz siódmego dnia od kontaktu z osoba zakażoną.

- Na razie nie mam żadnych objawów – powiedział senator Majer. Inni senatorowie podjęli podobne kroki i w odosobnieniu czekają na pobranie próbki.

Libicki poinformował w sobotę wieczorem, że jest zakażony SARS-CoV-19. Zapowiedział, że powiadomi sanepid o wszystkich osobach, z którymi w ostatnim czasie miał bezpośredni kontakt.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki podjął decyzję, że z powodu infekcji Libickiego zaplanowane na przyszły tydzień posiedzenie Senatu (4-7 sierpnia) zostało przesunięte na 11-13 sierpnia. Prawdopodobnie w środę senatorowie będą mieli możliwość przebadania się na obecność koronawirusa. - Zorganizujemy prawdopodobnie w środę, zgodnie z zleceniami Sanepidu, możliwość przebadania się na miejscu, w Warszawie, czy w Senacie, czy w technologii drive-thru, to będziemy w najbliższych godzinach decydować - powiedział Grodzki.

Również piątkowe posiedzenie Sejmu, na którym posłowie mieli zająć się przede wszystkim stanowiskami Senatu do różnych ustaw zostało przełożone z 7 na 14 sierpnia.

Na 6 sierpnia marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwołała Zgromadzenie Narodowe, które ma się zebrać w Sejmie. Przed Zgromadzeniem Andrzej Duda ma złożyć przysięgę, obejmując urząd prezydenta na drugą kadencję. Jak mówił Grodzki, senatorowie, którzy będą na kwarantannie, nie wezmą udziału w posiedzeniu. Niektórzy z senatorów już wcześniej deklarowali, że nie planują być na Zgromadzeniu Narodowym.

Zgromadzenie Narodowe będzie odbywało się w reżimie pandemii. Osoby obecne  na sali plenarnej Sejmu będą musiały mieć maskę o podwyższonym poziomie zapobiegającym przenikalność zarazków; będzie też dystans społeczny.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 575 osób; w ciągu doby zmarła jedna osoba – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. W sumie odnotowano ponad 47,4 tys. zakażeń. Ostatniej doby wykonano ponad 17,7 tys. testów.

ja

Wykop Skomentuj58
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości