156 obserwujących
8388 notek
22057k odsłon
1195 odsłon

Piątka dla zwierząt. Joński chce, by nad Morskim Okiem meleksy zastąpiły bryczki konne

Zakopane, Polana Włosienica. Badanie stanu zdrowia koni, 31 bm. na Polanie Włosienicy. Fot. PAP/Grzegorz Momot
Zakopane, Polana Włosienica. Badanie stanu zdrowia koni, 31 bm. na Polanie Włosienicy. Fot. PAP/Grzegorz Momot
Wykop Skomentuj147

W środę po południu Sejm zajmie się projektem ustawy dot. zmian w ustawie o ochronie zwierząt.  

Projekt PiS zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. 

– Skoro będą procedowane dwa projekty dotyczące zwierząt - Koalicji Obywatelskiej i klubu Prawa i Sprawiedliwości - uważam, że najwyższy czas, aby rozstrzygnąć sprawę niechlubnej tradycji, jaką jest wykorzystywanie koni w drodze do Morskiego Oka – podkreślił Joński. Zdaniem polityka KO, „Tatrzański Park Narodowy jest jedynym parkiem narodowym, gdzie na naszych oczach konają zwierzęta i dobrze będzie tę niechlubną tradycję zakończyć”. 

– Złożę poprawkę do ustawy autorstwa posłów PiS dot. ochrony zwierząt, aby na drodze do Morskiego Oka nie były wykorzystywane konie – zapowiedział Joński. – Jednocześnie, ponieważ jest to droga asfaltowa dobrej jakości, o długości prawie ośmiu kilometrów, a część osób nie może, ale by chciała skorzystać z pojazdu, który by do schroniska nad Morskim Okiem mógł przewieźć, będę proponował, żeby była możliwość wprowadzenia na przykład meleksów elektrycznych – dodał. 

Morskie Oko
Dariusz Joński (KO): Wniosę poprawkę, aby bryczki konne nad Morskim Okiem zostały zastąpione meleksami elektrycznymi.

Jak zaznaczył Joński, „premier Mateusz Morawiecki dużo mówił o elektromobilności, samochodach elektrycznych, więc meleksami można by zastąpić konie”. 

– Niestety co i rusz, w każdym sezonie oglądamy filmy i zdjęcia, z którymi osoby wrażliwe, dobre - jak to mówi prezes PiS Jarosław Kaczyński - wiedzą, co zrobić przy takiej poprawce i jak zagłosować. Będę apelował do polityków PiS, aby poparli tę poprawkę, jeśli są osobami dobrymi – podkreślił Joński 

Piątka dla zwierząt – co zawiera? 

Nowe prawo ma zakazać również trzymania zwierząt domowych na uwięzi na stałe oraz używania kolczatek, zaś w przypadku tymczasowego uwiązania długość uwięzi musi wynosić min. 6 m i zapewniać zwierzęciu korzystanie z powierzchni co najmniej 20 m kw. 

W projekcie znalazł się również zapis dotyczący utworzenia Rady ds. zwierząt przy ministrze właściwym do spraw administracji publicznej. W jej skład mają wchodzić przedstawiciele stowarzyszeń ochrony zwierząt, schronisk, instytucji naukowych, lekarze weterynarii oraz hodowcy. Organ ma składać roczne sprawozdania na temat dobrostanu zwierząt. 

We wtorek szef PO Borys Budka zapowiedział, że klub Koalicji Obywatelskiej poprze projekt PiS zmian w ustawie o ochronie zwierząt, ale zaproponuje do niego szereg poprawek. Jak poinformował, poprawki będą dotyczyły wsparcia dla branż, których ewentualnie dotkną planowane ograniczenia. Kolejne poprawki mają zmierzać do uzupełnienia projektu PiS o rozwiązania prawne - chodzi m.in. o obowiązkowe czipowanie zwierząt domowych i tworzenie ich rejestrów, co miałoby ograniczyć zjawisko bezdomności np. psów i kotów. 

Pozytywnie o projekcie PiS wypowiadali się także politycy Lewicy. Poseł Andrzej Rozenek podkreślił, że „to temat, który wszystkim obrońcom praw zwierząt leży na sercu od bardzo dawna”. – Jeszcze w VII kadencji Sejmu walczyliśmy o zakaz chowu futerkowego i o zakaz uboju rytualnego. Wtedy udało się ponad podziałami politycznymi osiągnąć konsensus i na rok został zakazany ubój rytualny – dodał.

Z kolei PSL zapowiedziało szereg poprawek do projektu PiS. Szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że popiera rozwiązania zmierzające do poprawy dobrostanu zwierząt, np. zakaz trzymania psów na łańcuchu. Przeciwny jest jednak pomysłom zmierzającym m.in. do ograniczenia tzw. uboju rytualnego, którymi - jak to ocenił - prezes Kaczyński „dał w twarz polskiemu rolnikowi”. 

Natomiast posłowie koła Konfederacji oświadczyli, że nie poprą projektu ustawy. Zdaniem posłów tego ugrupowania projekt uderza w polskie rolnictwo, eksport i w konsumentów, bo ceny mięsa mogą wzrosnąć. Według wiceszefa Konfederacji Krzysztofa Bosaka, "mieszczącym się w programie lewicy" projektem ustawy PiS „postanowiło zaskoczyć wszystkich” i z nikim go nie konsultowało. 

Podczas środowego posiedzenia Sejmu ma być także procedowany projekt KO dot. ochrony zwierząt. Projekt zakłada, oprócz zakazu wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych, także rozwiązania na rzecz godnej egzystencji zwierząt wycofanych ze służby (np. psów policyjnych lub ratowniczych).

KW

Wykop Skomentuj147
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka