158 obserwujących
8515 notek
22399k odsłon
2229 odsłon

Morawiecki spotkał się z Ursulą von der Leyen. Ważne ustalenia ws. migrantów i lockdownu

Konsultacje z przywódcami państw V4 oraz Przewodniczącą Komisji Europejskiej. fot. Flickr/premierrp
Konsultacje z przywódcami państw V4 oraz Przewodniczącą Komisji Europejskiej. fot. Flickr/premierrp
Wykop Skomentuj34

Grupa Wyszehradzka spotkała się z szefową KE Ursulą von der Leyen. Omawiano ważne kwestie, m.in. kryzys migracyjny czy kolejny lockdown z powodu koronawirusa. Co ustalono?

Premierzy Polski, Węgier i Czech spotkali się w czwartek w Brukseli z Ursulą von der Leyen. Na briefingu po spotkaniu Morawiecki powiedział, że jednym z tematów rozmowy był kwestia migracji.

Mateusz Morawiecki, Viktor Orban, Andrej Babis, Ursula von der Leyen

Polska może zostać "sponsorem powrotów" migrantów

Premier nie odniósł się jednoznacznie negatywnie do najnowszej propozycji dot. "sponsorowania powrotów" migrantów.

- Są pewne zasady, których się trzymamy dotyczące konieczności zapewnienia jak najbardziej rygorystycznych i skutecznych polityk dotyczących kontroli na granicach, pomocy w miejscach, z których potencjalnie migranci mogą migrować do Europy, ale także oczywiście pomocy takiej jak choćby Polska teraz udziela Grecji poprzez transport (...) 156 domów w miejsce, które doświadczyło ostatnio tragedii - wskazał. 

Opcja "sponsorowania powrotów" migrantów przebywających w krajach południa Europy ma być możliwością okazania solidarności przez te państwa, które są niechętne relokacji uchodźców do siebie. Komisja Europejska chce, by jej propozycja otworzyła drogę do unijnego kompromisu w tej sprawie.

Morawiecki: chcemy uniknąć kolejnego lockdownu

Tematem rozmów przywódców V4 z szefową KE była także kwestia wychodzenia z kryzysu gospodarczego po epidemii koronawirusa. - Chcemy uniknąć kolejnego lockdownu. Chcemy mieć dobrą równowagę pomiędzy siłą gospodarki, tempem wychodzenia z kryzysu, a dbałością o wszystkie sprawy związane ze służbą zdrowia, o zdrowie publiczne, o zdrowie indywidualnych ludzi - przekazał szef rządu.

Grupa Wyszehradzka w trakcie rozmowy przedstawiła Ursuli von der Leyen propozycję planu pomocy dla Białorusi, który był omawiany na szczycie liderów Polski, Czech, Słowacji i Węgier w Lublinie. - Spotkał on się z bardzo dobrym przyjęciem na tym etapie - powiedział Morawiecki.

- Zdecydowanie chcemy taki pozytywny plan, pozytywną ofertę dla społeczeństwa białoruskiego proponować i przedstawimy ją jako nasz wspólny plan przedyskutowany, przynajmniej częściowo, z panią przewodniczącą Komisji Europejskiej za tydzień w Brukseli na Radzie Europejskiej - poinformował.

Plan pomocy dla Białorusi 

- Przedstawiliśmy naszą propozycję - Grupy Wyszehradzkiej - planu dla Białorusi, ten, który był omawiany w Lublinie na Grupie Wyszehradzkiej kilka dni temu. Przestawiliśmy go Ursuli von Leyen i spotkał on się z bardzo dobrym przyjęciem na tym etapie - powiedział szef polskiego rządu po spotkaniu. 

Podkreślił, że plan składa się z około dziesięciu bardzo konkretnych punktów "dających nadzieję dla wolnego społeczeństwa Białorusi, że nie zostanie pozostawione samo sobie". Według Morawieckiego bardzo ważne jest to, że nie tylko Polska pomaga Białorusi, ale że zaangażowana będzie również Unia Europejska.

- Zdecydowanie chcemy taki pozytywny plan, pozytywną ofertę dla społeczeństwa białoruskiego proponować i przedstawimy ją jako nasz wspólny plan przedyskutowany, przynajmniej częściowo, z panią przewodniczącą Komisji Europejskiej za tydzień w Brukseli na Radzie Europejskiej - powiedział Morawiecki. - Jeżeli się nic nie zmieni, bo Covid zmienia nasze życie - dodał. 

KJ

Wykop Skomentuj34
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka