158 obserwujących
8515 notek
22399k odsłon
1225 odsłon

Grodzki: Kaczyński w rządzie? To wieszczy kłopoty

Tomasz Grodzki. fot. PAP
Tomasz Grodzki. fot. PAP
Wykop Skomentuj84

- Sytuacja, w której lider PiS będzie wicepremierem i podwładnym członka tej partii, będzie niezręczna, premier będzie w nim szefem tylko formalnie; to nie jest sytuacja, która jest prawidłowa, ona wieszczy kłopoty - ocenił marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Marszałek Senatu był pytany w Polsat News jak ocenia zapowiadane wejście prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do rządu w randze wicepremiera.

Według rzecznika rządu Piotra Müllera informacja dotycząca głównej struktury i składu rządu premiera Mateusza Morawieckiego po rekonstrukcji zostanie przedstawiona prawdopodobnie w środę. Wicepremierem w tym rządzie ma zostać prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Zasada w demokracjach dojrzałych jest taka, że lider partii rządzącej jest premierem. Uważam, że będzie to niezręczna sytuacja dla członków Rady Ministrów, kiedy formalnym szefem (rządu) będzie pan premier Mateusz Morawiecki, a tak naprawdę wszyscy będą wiedzieli, że szefem jest wicepremier. To nie jest sytuacja, która jest prawidłowa; ona wieszczy kłopoty - ocenił Grodzki.

Na uwagę, że być może wejście Kaczyńskiego wzmocni rząd, bo ustabilizuje sytuację między Morawieckim, a ministrem sprawiedliwości i zarazem liderem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobrą, marszałek odpowiedział, że nie zna kraju, w którym byłaby taka sytuacja, że szef rządzącej partii jest podwładnym członka tej partii. 

Na miejscu pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego zostałbym premierem. Pierwszym wicepremierem z jakimiś upoważnieniami, prerogatywami mógłby być Mateusz Morawiecki - zaznaczył Grodzki. Jego zdaniem byłaby to sytuacja zdecydowanie bardziej klarowna. Według niego "zarządzanie z tylnego siedzenia, czy z drugiego siedzenia nie kończy się dobrze i nie jest sytuacją normalną".

Na pytanie czy opozycja nie boi się "zwartej ekipy", jaką może stanowić rząd z Jarosławem Kaczyńskim w składzie marszałek odparł: Jeżeli rząd ma pilnować się sam w sobie, to nie jest to zwarta ekipa. Jak zaznaczył, nowa struktura rządu stworzy też "trudną sytuację dla prezesa PiS i niezręczną dla premiera Morawieckiego, a jedynym, który może czuć się pilnowanym, to Zbigniew Ziobro, który po tych negocjacjach, którymi zajmował się rząd (...) nie wyglądał na osłabionego, więc trzeba go pilnować".

Grodzki o możliwym wejściu Czarnka do rządu

Jeżeli człowiek, który odbierał innym ludziom prawo do tego, by byli równi i słynął z kontrowersyjnych wypowiedzi, ma chować nasze dzieci, moje wnuki, to jestem temu głęboko przeciwny - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki o możliwym wejściu do rządu Przemysława Czarnka jako ministra edukacji.

Grodzki dodał, że "traktuje to jako pewnego rodzaju prowokację".

Marszałek Senatu był pytany w Polsat News, czy dziwią go informacje o tym, że poseł PiS Przemysław Czarnek miałby zostać po rekonstrukcji ministrem edukacji.

- Nie rozpatruję tego w kategoriach zaskoczenia. Traktuję to raczej jako pewnego rodzaju prowokację. Bo pamiętajmy, i mówię to zupełnie poważnie, jest powiedzenie: taka będzie Rzeczpospolita, jakiej jej młodzieży chowanie. Jeżeli człowiek, który odbierał innym ludziom prawo do tego, żeby byli równi, który jako wojewoda lubelski i jako poseł słynął z kontrowersyjnych wypowiedzi, ma chować nasze dzieci, moje wnuki, to jestem temu głęboko przeciwny – stwierdził Tomasz Grodzki.

Czarnek w prezydenckiej kampanii wyborczej w programie TVP Info pokazał zdjęcie, które przedstawiało roznegliżowanego mężczyznę pijącego drinka przed barem na ulicy. - Brońmy rodziny przed tego rodzaju zepsuciem, deprawacją, absolutnie niemoralnym postępowaniem. Brońmy nas przed ideologią LGBT i skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończmy wreszcie z tą dyskusją - powiedział wówczas polityk PiS.

Na uwagę, że Czarnek za te słowa przeprosił, Grodzki powiedział, że warto "prześledzić dossier Czarnka gdy był wojewodą lubelskim". "Nie pamiętam, by za wszystko, co on nabroił, przepraszał" - zaznaczył.

- Minister edukacji, czyli przywódca wszystkich nauczycieli w Polsce, powinien dbać o to, by nasze dzieci i młodzież była wychowywana w duchu tolerancji, poszanowania wartości demokratycznych, praworządności, szacunku dla drugiego człowieka i zrozumienia, że przyrodzona godność ludzka jest przypisana każdej istocie ludzkiej. Jeśli taki będzie pan minister Czarnek, to OK. Ale patrząc na jego dotychczasową działalność, niewiele na to wskazuje - dodał marszałek Senatu.

Duda nie ma czasu zaprzysiąc rządu

Marszałek odniósł się też do słów rzecznika prezydenta Błażeja Spychalskiego, że "z uwagi na bardzo napięty kalendarz prezydenta Andrzeja Dudy dokonanie zmian w rządzie w tym tygodniu jest praktycznie niemożliwe". Przypomniał też wcześniejszą wypowiedź szefa Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztofa Sobolewskiego, który pytany, czy sprawa ewentualnego wejścia Kaczyńskiego do rządu była konsultowana z prezydentem Andrzejem Dudą, odpowiedział, że "przy całym szacunku do pana prezydenta, pan prezes nie potrzebuje konsultować takich spraw z panem prezydentem, a w kwestiach powołania premiera czy wicepremierów, może tylko odesłać do konstytucji".

Słyszałem, że pan prezydent ma ten tydzień tak zajęty, że nie ma czasu zaprzysiąc rządu. Myślę, że rządzący powinni zrozumieć, że prezydent Duda ma drugą kadencję i już zdecydowanie mniej musi, a więcej może. I takie okazywanie mu lekceważenie, jakie mu okazał pan Sobolewski, mówiąc, że faktycznie PiS nie musi niczego konsultować z prezydentem - to jest zrozumiałe, że wywołuje pewną reakcję odwrotną - zauważył Grodzki.

KJ

Wykop Skomentuj84
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka