163 obserwujących
8723 notki
23040k odsłon
2293 odsłony

Premier o wyroku TK ws. aborcji: Kobiety nie powinny być zmuszane do aktów heroizmu

Premier Mateusz Morawiecki.fot. PAP
Premier Mateusz Morawiecki.fot. PAP
Wykop Skomentuj151

Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos w sprawie sytuacji w kraju po ogłoszeniu przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia w sprawie aborcji.

Premier podkreślił, że ustawa nadal dopuszcza możliwość przerywania ciąży, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety, a także gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest skutkiem czynu zabronionego.

- Kobiety nie mogą być zmuszane do heroizmu, dlatego zapis o życiu i zdrowiu kobiety wciąż obowiązuje - podkreślił.

Czytaj też: Prezes TK tłumaczy wyrok ws. aborcji. "Nie jest wymierzony w kogokolwiek"

Premier: w wyroku TK chodzi o wykluczenie tzw. przesłanki eugenicznej

- O co toczy się spór? Warto zadać sobie takie podstawowe pytanie i każdy w sumieniu niech na to pytanie odpowie. Czy jest to spór o danie prawa do życia dzieciom z zespołem Downa, czy jest to spór o niczym nieskrępowaną aborcję? Bo od odpowiedzi na te pytania właśnie zależy stosunek do tego, jak reagujemy na te sytuacje, z którymi mamy do czynienia, na tę dyskusję, która tak rozgorzała, która jest taka gorąca - powiedział premier.

- We wszystkich tych przypadkach ciąż, w których zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety, ten wyrok TK, który zapadł nie ma do nich odniesienia. Sytuacja zagrożenia dla życia lub zdrowia kobiety nie jest objęta tym wyrokiem, a więc te wszystkie kwestie, które niepokoją wielu ludzie, nie są objęte tym wyrokiem - przekonywał Morawiecki.

- W wyroku Trybunału Konstytucyjnego chodzi o wykluczenie tzw. przesłanki eugenicznej, a nie o to, aby wpływać na decyzje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia kobiety - podkreślił Morawiecki .

- Także nie wpływa ten wyrok na sytuacje, kiedy ciąża pochodzi z tzw. czynu zabronionego, gwałtu bądź kazirodztwa - dodał premier. - Ten wyrok nie ma wpływu na takie sytuacje - podkreślił.

Szef rządu mówił również, że w ostatnich dniach rozmawiał z wieloma kobietami o sytuacjach, które są dziś szeroko komentowane. - Także w mojej bardzo bliskiej rodzinie mam przypadki osób z bardzo daleką niepełnosprawnością, ale również w mojej najbliższej rodzinie mam przypadki osób, kobiet bardzo mi bliskich, które doświadczyły tego, co jest dzisiaj przedmiotem dyskusji - zaznaczył.

- Mogę powiedzieć, że każdej kobiecie należą się szacunek, troska, podziw za jej odwagę bardzo często, ponieważ to na niej spoczywa przede wszystkim ta podstawowa decyzja dotycząca jej życia, jej zdrowia w kontekście również dziecka - dodał szef rządu.


Premier: akty wandalizmu są wykluczone

- Każdy dla kogo dobro Rzeczpospolitej jest wartością powinien dzisiaj starać się doprowadzić do uspokojenia sytuacji - powiedział Morawiecki na konferencji prasowej.

- To, co odbywa się w przestrzeni publicznej, te akty agresji, barbarzyństwa, wandalizmów są absolutnie niedopuszczalne - mówił.

Premier oświadczył, że "nie ma żadnego przyzwolenia na ataki na nasze świętości, na ludzi, na kościoły, na prawo do realizowania wartości przez innych". - Wykluczamy wszelką agresję z życiu publicznym - dodał.

- Apeluję z tego miejsca bardzo mocno, by powstrzymać się od jakichkolwiek aktów agresji, bo one mogą prowadzić do eskalacji, która może doprowadzić do czegoś bardzo złego w naszym społeczeństwie - powiedział Morawiecki.


Premier: będziemy stanowczo przeciwdziałać aktom agresji

- Dzisiejsze wzburzenie, dzisiejsze sytuacje, z którymi mamy do czynienia na ulicach i które oznaczają akty agresji, akty wandalizmu, napaści, ataków są absolutnie wykluczone i nie powinny mieć miejsca. Będziemy im ze stanowczością przeciwdziałać, ponieważ one burzą ład społeczny i prowadzą do nierespektowania prawa, nierespektowania również praworządności - powiedział Morawiecki.

- Chronimy życie i dlatego apelują do wszystkich, którzy w obecnej sytuacji dopuszczają się łamania prawa, żeby tego nie robili, ponieważ żyjemy również w szczególnym czasie epidemii, i także protesty muszą być ograniczone zgodnie z zasadami epidemii - dodał szef rządu.

Akty agresji, barbarzyństwa, wandalizmów są absolutnie niedopuszczalne.

Premier przekonywał też, że ze względu na obecną epidemię nie należy łamać zasad związanych z jej ograniczaniem. - Chroniąc siebie i przestrzegając zasad, które obowiązują w epidemii, chronimy także innych - zaznaczył premier. Jak zaznaczył, obecnie doświadczamy "ryzyka niekontrolowanego przyrostu zakażeń". - To ryzyko jest ryzykiem również dla miejsc pracy, dla życia bardzo wielu milionów Polaków - mówił szef rządu.

Wykop Skomentuj151
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo