Jest następca Rabieja. Aldona Machnowska-Góra nowym wiceprezydentem Warszawy

iceprezydent stolicy Aldona Machnowska-Góra, fot. PAP/Marcin Obara
iceprezydent stolicy Aldona Machnowska-Góra, fot. PAP/Marcin Obara

Aldona Machnowska-Góra została nowym wiceprezydentem Warszawy. Będzie odpowiadać za sprawy związane z kulturą oraz politykę społeczną i mieszkalnictwo. Zastąpiła na tym stanowisku Pawła Rabieja, który udał się na urlop za granicę bez wiedzy prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaprezentował zmiany w ratuszu, które wymusiła dymisja wiceprezydenta Pawła Rabieja. Jak ogłosił, nowym wiceprezydentem stolicy będzie Aldona Machnowska-Góra, która jak do pory będzie zajmować się koordynacją spraw związanych z kulturą. Będzie też dopowiadać za politykę społeczną i mieszkalnictwo.

- Chciałabym serdecznie podziękować panu prezydentowi za zaufanie i także zadeklarować, że tak jak do tej pory pracowałam i współpracowaliśmy w zarządzie miasta, tak samo dalej, z nowymi zadaniami, mam nadzieję, będziemy dobrze realizować program, który założyliśmy - powiedziała nowa wiceprezydent stolicy.

Wskazała, że pion, który obejmuje jest bardzo ważny.  - Biuro Projektów Polityki Społecznej, Biuro Polityki Lokalowej razem z Biurem Kultury tworzą takie "combo" związane z polityką społeczną miasta, z tymi wyzwaniami, które są przed nami dzisiaj. Wyzwaniami związanymi z pandemią i z codziennymi decyzjami, które podejmujemy, żeby pracować na rzecz mieszkańców. Także tych najsłabszych, także tych, którym jest dzisiaj najtrudniej w tej sytuacji pandemicznej - czy to są seniorzy, czy to są osoby bezdomne - podkreśliła Machnowska-Góra.

- Musimy walczyć o spójność społeczną i o to, żeby nikt nie został za tzw. burtą. I te prace razem z Biurem Projektów Polityki Społecznej, które już były prowadzone w sposób bardzo udany za prezydenta Pawła Rabieja, mam nadzieję kontynuować - zaznaczyła.

- Ważne są też te wszystkie projekty, związane z podstawowymi, najważniejszymi założeniami programu wyborczego, mianowicie żłobki, spójność społeczna, wsparcie seniorów i wsparcie osób najsłabszych - dodała.

Pozostałymi wiceprezydentami miasta pozostaną: Renata Kaznowska (odpowiada m.in. za edukację, sport oraz po dymisji Rabieja także za zdrowie, tak będzie dalej), Michał Olszewski (m.in. gospodarka odpadami, rozwój gospodarczy i fundusze europejskie) oraz Robert Soszyński (m.in. infrastruktura i transport; podlega mu także Biuro Spraw Dekretowych). Soszyński będzie odpowiadał też za kwestię reprywatyzacji.

Trzaskowski ogłosił również, że na stanowisku koordynatora pozostanie Justyna Glusman, odpowiedzialna w ratuszu za kwestie ochrony środowiska i walkę z kryzysem klimatycznym. Nową koordynatorką została Karolina Zdrodowska, która będzie odpowiadać za Centrum Komunikacji Społecznej i za Biuro Rozwoju Gospodarczego. Skarbnikiem pozostanie Mirosław Czekaj, sekretarzem Marcin Wojdat, a dyrektorką magistratu Elżbieta Markowska.

- To jest cały silny zespół. Cieszę się, że jest dokładnie pół na pół. Połowa z nas to mężczyźni, połowa z nas to kobiety. To jest ten standard, który powinien obowiązywać. Bardzo się z tego cieszę - powiedział Trzaskowski o swoim zespole.

Internauci natychmiast zauważyli "skazę" na życiorysie Machnowskiej-Góry. Jej ojciec Konstanty Machnowski był komendantem komisariatu, gdzie śmiertelnie pobito Grzegorza Przemyka. Polityk PiS Sebastian kaleta wytknął jej, że oferowała pomoc chuliganom, którzy zaatakowali pomnik Chrystusa.


Paweł Rabiej - wiceprezydent Warszawy odpowiedzialny za obszar zdrowia - stracił stanowisko dwa tygodnie temu, po tym jak dziennikarze TVN ujawnili, że bez wiedzy Trzaskowskiego udał się na urlop za granicę. Prezydent Warszawy uznał takie zachowanie za nieodpowiedzialne i zdymisjonował swego zastępcę.

ja

Lubię to! Skomentuj66 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka