162 obserwujących
8911 notek
23571k odsłon
8831 odsłon

Świąteczne kartki warszawskiego ratusza. Ogórek: „Fajna kartka – taka islamska”

Prof. Aleksander Nalaskowski: Kartki świąteczne zaprezentowane przez warszawski ratusz mają drażnić. Fot. Facebook/Miasto Stołeczne Warszawa
Prof. Aleksander Nalaskowski: Kartki świąteczne zaprezentowane przez warszawski ratusz mają drażnić. Fot. Facebook/Miasto Stołeczne Warszawa
Wykop Skomentuj321

Kartki świąteczne zaprezentowane przez warszawski ratusz są w swojej treści jałowe, a do tego mają drażnić - ocenił prof. Aleksander Nalaskowski z UMK w Toruniu.  

Kartki świąteczne, pokazane na profilach społecznych warszawskiego ratusza zdumiały część internautów. Są kompletnie pozbawione odniesień religijnych, za to widnieje na nich księżyc - zdaniem komentatorów – podobny do islamskiego półksiężyca. I Pałac Kultury i Nauki.

Kartkę można ściągnąć ze strony stołecznego ratusza.

„Fajna kartka – taka islamska” - skomentowała Magdalena Ogórek.

Uwagę zwracają też grafiki utrzymane niemal w stylistyce horroru, z kolędującymi ludźmi bez twarzy.


Krytycznie o świątecznych grafikach wypowiedział się prof. Aleksander Nalaskowski z UMK w Toruniu.

Jego zdaniem odarcie ich z symboliki chrześcijańskiej jest dla niego w polskich warunkach kulturowych szaleństwem.

– To jest tak, że od dłuższego czasu obserwuję już w różnych kręgach - także akademickich - zacieranie idei świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Niektórzy dziekani czy profesorowie np. składając życzenia, używają takich zwrotów, które równie dobrze można dokleić przy okazji 1 maja. Wychodzi więc na to, że święta są znikąd, bez żadnego uzasadnienia i to jedynie wolne dni oraz czas biesiadowania – podkreślił pedagog z wieloletnim doświadczeniem.

Jego zdaniem, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i jego urzędnicy posunęli się dalej, bo już zupełnie wyjałowili Boże Narodzenie z treści. Kartki, na których nie ma symboli katolickich, a jest np. księżyc do złudzenia przypominający ten z tureckiej flagi czy też Pałac Kultury i Nauki im. Stalina (do 1956 r.) profesor uznał za „szaleństwo”.

– Jak wszyscy doskonale wiemy, Stalin był „wielbicielem” Jezusa Chrystusa i świąt Bożego Narodzenia. Patrząc na te projekty kartek z punktu widzenia estetycznego i historyczno-tradycyjnego, to są one nieporozumieniem. To rodzaj poprawności politycznej oraz niechęci do chrześcijańskiej tradycji, a co za tym idzie tradycji polskiej, posuniętych do granic możliwości oraz umiejętności plastycznych projektanta – podkreślił prof. Nalaskowski.

Zdaniem nauczyciela akademickiego, takie działanie w kraju, w którym 90 procent ludzi wierzy w Boga, a jeszcze więcej rozumie ideę świąt, jest objawem pewnej choroby, która dociera do Polski z zachodniej Europy, choroby posuniętej do granic absurdu politycznej poprawności.

– Zupełnie tego nie rozumiem, ale jest to już obecnie tylko jedna z wielu rzeczy, których nie rozumiem. Nie wiem, czy to działanie jest przeciwskuteczne, trudno mi orzekać, ale zauważam w tych kartkach - przecież nie bez przyczyny posługujących się taką, a nie inną estetyką i symbolami - chęć drażnienia. Są one po to, abyśmy o nich dyskutowali, a w swym przekazie są one pozbawione treści, bezwartościowe – dodał prof. Nalaskowski.

Przyznał, że gdzieś w tle „niby pojawia się Gwiazda Betlejemska”, ale w jego ocenie pełni ona rolę „latającego kotyliona, który oderwał się komuś w tańcu”.

– To kompletna paranoja. Na tych kartkach nie ma znaku krzyża, nie ma najmniejszego nawiązania do urodzin Chrystusa, bo przecież wiara w jego przyjście na ziemię, a potem zmartwychwstanie jest tak bardzo nieracjonalna, że wielu postępowym osobom nie mieści się obecnie w głowie. Do tego nie ma nawet kilku słów sensownych i osadzonych w kontekście takich, a nie innych świąt życzeń – zakończył.

KW


Wykop Skomentuj321
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka