164 obserwujących
9134 notki
24138k odsłon
  5762   0

Matka Boska w maseczce z błyskawicą w "Wysokich Obcasach”. Europoseł składa zawiadomienie

Grafika w "Wysokich Obcasach".
Grafika w "Wysokich Obcasach".

Magazyn "Wysokie Obcasy" zamieścił w artykule promującym najnowszy numer grafikę z Matką Boską trzymającą w dłoni czarną parasolkę i mającą na twarzy czarną maseczkę z czerwoną błyskawicą.

W weekendowym wydaniu "Wysokich Obcasów", dodatku do "Gazety Wyborczej", umieszczono grafikę ilustratorki Marty Frej, na której Matka Boska ma maseczkę z błyskawicą - symbolem Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, a także czarną parasolkę, która była symbolem demonstracji przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych.   W artykule z obrazoburczą grafiką redaktor naczelna opisuje miniony rok jako "mimo wszystko wspaniały". 

"Mimo wszystko to był wspaniały rok. Setki tysięcy młodych ludzi na ulicach Polski dały nadzieję, że wolność jest możliwa. Wtedy, gdy jej bardzo chcemy. Gdy nam zależy. Bardzo im za to dziękuję. I Marcie Lempart, naszej okładkowej bohaterce, która nas porwała do wolności. Wolności od opresji, wolności do wyboru. W końcu nawet Matka Boska założyła maseczkę z błyskawicą – na rysunku Marty Frej" – napisała Aleksandra Klich.


Europoseł PiS Dominik Tarczyński poinformował, że zawiadamia prokuraturę ws. okładki w magazynie "Wysokie Obcasy" z wizerunkiem Matki Boskiej w masce z błyskawicą.

Tarczyński o swojej interwencji ws. ilustracji poinformował na Twitterze. "W związku ze skandaliczną grafiką opublikowaną przez @WysokieObcasypl składam do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 196 KK" - napisał.

- Jestem oburzony tym, co opublikowała +Gazeta Wyborcza+. Dziwię się, że tego typu grafiki nie pojawiają się w kontekście innych wyznań. Dziwię się, że nie ma grafik z Mahometem czy z Mojżeszem - tego "Wyborcza" się obawia. Obrażania katolików, znieważania wiary katolickiej się nie obawia dlatego też zgodnie z polskim prawem, zgodnie z tym, co mówi Kodeks karny zawiadomię prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa jako osoba pokrzywdzona - powiedział PAP polityk PiS. 

Jak dodał, fizycznie zawiadomienie zostanie złożone w poniedziałek. Tarczyński liczy, że postępowanie zostanie wszczęte i zarówno autorka, jak i redakcja zostaną ukarane.

Artykuł 196 Kodeksu karnego, na który powołuje się europoseł, dotyczy obrażania uczuć religijnych innych osób. "Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2" - brzmi artykuł.

W sprawie grafiki zainterweniowało Ordo Iuris. "W związku ze skandaliczną grafiką opublikowaną przez @WysokieObcasypl @OrdoIuris kieruje do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o przestępstwie z art. 196 KK. Analizowane są również inne kroki prawne, w tym powództwo o zadośćuczynienie przeciwko wydawnictwu i autorce" - poinformował na Twitterze dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris Bartosz Lewandowski. 

KJ

Lubię to! Skomentuj487 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura