164 obserwujących
9115 notek
24101k odsłon
  2416   0

Szturm na szczepionki przeciw Covid-19. Setki tysięcy osób deklarują chęć zaszczepienia

olejka do zapisów na szczepienie przeciwko Covid-19 pod przychodnią przy ul. Puszczyka 14 w Warszawie, fot. PAP/Leszek Szymański
olejka do zapisów na szczepienie przeciwko Covid-19 pod przychodnią przy ul. Puszczyka 14 w Warszawie, fot. PAP/Leszek Szymański

Do tej pory setki tysięcy osób wykazały zainteresowanie zarejestrowaniem się na szczepienie przeciw Covid-19, a także zgłoszeniem gotowości zaszczepienia się - oznajmił szef KPRM Michał Dworczyk.

Od dziś seniorzy po 80. roku mogą zarejestrować się na szczepienia przeciw Covid-19. Można to zrobić na trzy sposoby: telefonicznie i przez internet - te dwie formy rejestracji ruszyły o północy z czwartku na piątek - lub w punkcie szczepień. Ponadto uruchomiony został formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia.

Jak powiedział Michał Dworczyk w porannej rozmowie w radiu, zainteresowanie było olbrzymie. - Myśleliśmy, że będzie bardzo duże, ale aż tak dużego się nie spodziewaliśmy, ale to jest co do zasady pozytywna wiadomość dlatego, że to oznacza, że Polacy chcą się szczepić, są zdeterminowani, żeby nasi seniorzy, nasi najbliżsi - często rodzice, dziadkowie, jak najszybciej zaszczepili się - powiedział.

Zapisy wygenerowały olbrzymi ruch w sieci. Jak podał koordynator ds. szczepień, w ciągu pierwszych 90 min zadzwoniono ponad 84 tys. razy, a w ciągu godziny stronę internetową, na której można się rejestrować, odwiedzono 1 mln razy.

- Do tej pory, do tego momentu zarejestrowało się 127 tys. 796 seniorów powyżej 80. roku życia - poinformował Dworczyk podczas konferencji prasowej.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się możliwość zgłaszania gotowości do zaszczepienia przeciw Covid-19. - Do tej pory przesłano 474 tys. zgłoszeń i prawie już 377 tys. zostało potwierdzonych przez kliknięcie w specjalny link wysyłany przez system do zgłaszającego się jako osoby gotowej do przyjęcia szczepienia - poinformował Dworczyk.

System zgłaszania swojej gotowości do zaszczepienia i zapisów, na początku, tuż po północy nie zadziałał, dopiero po czasie przywrócono jego funkcjonalność.

Dworczyk podkreślił, że jako, iż jest to "wielka operacja teleinformatyczna", to taka sytuacja mogła się wydarzyć i miała miejsce, o czym trzeba uczciwie mówić. - Najważniejsze, że udało nam się tę sytuację szybko opanować - podkreślił szef KPRM

Do północy w czwartek terminy szczepień w centralnym kalendarzu wprowadziło 4 787 punktów w całej Polsce, dla tych punktów uruchomiono rejestrację; wystawiono ponad 1,5 mln terminów od 25 stycznia do końca marca. Możliwość szczepień uruchomiono w 30 szpitalach tymczasowych.

Szef KPRM potwierdził też tezę, że uruchomienie systemu rejestracji jest pierwszym wiarygodnym badaniem, ile osób jest w ogóle zainteresowanych szczepieniem - bo do tej pory były to tylko badania opinii społecznej - co da informację rządowi o tym, jak duży procent Polaków chce się zaszczepić. Ruszyła również strona raportująca proces szczepień.

- To jest najważniejsza grupa, można tak powiedzieć, dlatego, że w grupie seniorów powyżej 80. roku życia jest najwięcej tych osób, które trafiają do szpitali po tym jak zachorują na Covid, które trafiają pod respirator, czy u których przebieg choroby jest najbardziej dramatyczny, a niestety u niektórych kończy się również śmiercią, więc im szybciej i większą część tej populacji najstarszych seniorów zaszczepimy, tym mniej osób będzie trafiało do szpitali, tym mniej osób będzie w Polsce umierało - mówił Dworczyk i przypomniał, że jest seniorzy powyżej 80. roku życia to 1,7 mln osób.

Na szczepienie przeciw Covid-19 od piątku umawiają się seniorzy powyżej 80. roku życia, a tydzień później ruszą zapisy dla osób, które ukończyły 70 lat. Szczepienia seniorów rozpoczną się 25 stycznia.

Według informacji Dworczyka, dziś do końca dnia będziemy mieli zaszczepionych 450 tys. Polaków; do godzin porannych zaszczepionych przeciw Covid-19 zostało ponad 410 tys. pacjentów.

ja

Lubię to! Skomentuj107 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości