15 obserwujących
848 notek
1962k odsłony
  1460   0

Ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19. Jak działa system?

Rozpoczyna się Narodowy Program Szczepień w kolejnych grupach.
Rozpoczyna się Narodowy Program Szczepień w kolejnych grupach.

Od dzisiaj możliwa jest rejestracja seniorów powyżej 80. roku życia ws. szczepień na koronawirusa. 22 stycznia ruszy zapis na terminy dla chętnych powyżej 70 lat. Z Narodowego Programu Szczepień skorzystamy m.in. za pośrednictwem Internetu.

W tym roku do Polski ma trafić 60 mln unijnych dawek szczepionki na koronawirusa, co umożliwiłoby zaszczepienie 30 mln Polaków. Obecnie dysponujemy 1 mln 51 tys. dawkami, 456 tys. preparatów przekazano do 509 szpitali węzłowych. Od dzisiaj umawiać się na terminy szczepień mogą seniorzy w wieku 80+. Rząd doradza, by skorzystanie z e-rejestracji było jak najpowszechniejsze. 


Na szczepienie zapiszemy się na trzy sposoby. Pierwszym będzie rejestracja internetowego konta pacjenta. Należy wejść w stronę pacjent.gov.pl i założyć tam konto. Wcześniej trzeba utworzyć Profil Zaufany, dzięki któremu wiele spraw można załatwić online, zamiast wyjścia z domu do urzędu. 

Sekretarz stanu w KPRM Marek Zagórski w Radiowej Jedynce przypomniał, że cały system szczepień jest oparty o systemy informatyczne, a bazą jest system służby zdrowia. Powstały specjalne aplikacje, wspomagające Narodowy Program Szczepień na koronawirusa. Dostępne są e-skierowania, jak i zinformatyzowany system dystrybucji preparatów na COVID-19. Osoby starsze powinny skorzystać z pomocy młodszych członków rodziny, by nie narażać siebie na ewentualny kontakt z osobami zakażonymi w przychodni. 

Standardowa rejestracja na szczepienie jest możliwa w przychodniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej. - Tam też będą się odbywały te zapisy. One będą polegały na wpisywaniu osób, które są uprawnione do tego, żeby w danym momencie zapisywali się na szczepienia do tego systemu informatycznego - mówił Zagórski. 

Trzecim wariantem umawiania się na szczepienia jest bezpłatna infolinia 989. Ok. 500 konsultantów całą dobę odpowiada na pytania zainteresowanych wokół tematyki zakażeń na koronawirusa i dostępnych preparatów. Dzwoniąc na infolinię nie tylko dowiemy się, kiedy przypadnie termin szczepienia, ale też jak przygotować się do procedury i czy można się szczepić w przypadku ozdrowieńców, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości. 

Od dzisiaj do 21 stycznia potrwa rejestracja osób powyżej 80. roku życia. Z kolei 22 stycznia zostaną uruchomione zapisy dla Polaków w wieku 70+. Jak tłumaczył szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, kluczem w doborze tych grup było największe ryzyko ciężkich powikłań z powodu COVID-19. Szczepienia dla seniorów rozpoczną się dokładnie 25 stycznia w blisko 6 tys. punktów na terenie całego kraju. Tam, gdzie wystąpią problemy logistyczne, będzie można skorzystać z zorganizowanego transportu do punktów szczepień. 

Od 18 do 22 stycznia zaplanowano szczepienia pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej. Zorganizowane zostaną mobilne punkty w DPS-ach, by ułatwić skorzystanie ze szczepionek dla osób wymagających opieki. Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że aż 70 proc. przebywających w takich ośrodkach zamierza się zaszczepić. 

GW


Lubię to! Skomentuj85 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości