Rozpoczyna się Narodowy Program Szczepień w kolejnych grupach.
Rozpoczyna się Narodowy Program Szczepień w kolejnych grupach.

Ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19. Jak działa system?

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 86

Od dzisiaj możliwa jest rejestracja seniorów powyżej 80. roku życia ws. szczepień na koronawirusa. 22 stycznia ruszy zapis na terminy dla chętnych powyżej 70 lat. Z Narodowego Programu Szczepień skorzystamy m.in. za pośrednictwem Internetu.

W tym roku do Polski ma trafić 60 mln unijnych dawek szczepionki na koronawirusa, co umożliwiłoby zaszczepienie 30 mln Polaków. Obecnie dysponujemy 1 mln 51 tys. dawkami, 456 tys. preparatów przekazano do 509 szpitali węzłowych. Od dzisiaj umawiać się na terminy szczepień mogą seniorzy w wieku 80+. Rząd doradza, by skorzystanie z e-rejestracji było jak najpowszechniejsze. 


Na szczepienie zapiszemy się na trzy sposoby. Pierwszym będzie rejestracja internetowego konta pacjenta. Należy wejść w stronę pacjent.gov.pl i założyć tam konto. Wcześniej trzeba utworzyć Profil Zaufany, dzięki któremu wiele spraw można załatwić online, zamiast wyjścia z domu do urzędu. 

Sekretarz stanu w KPRM Marek Zagórski w Radiowej Jedynce przypomniał, że cały system szczepień jest oparty o systemy informatyczne, a bazą jest system służby zdrowia. Powstały specjalne aplikacje, wspomagające Narodowy Program Szczepień na koronawirusa. Dostępne są e-skierowania, jak i zinformatyzowany system dystrybucji preparatów na COVID-19. Osoby starsze powinny skorzystać z pomocy młodszych członków rodziny, by nie narażać siebie na ewentualny kontakt z osobami zakażonymi w przychodni. 

Standardowa rejestracja na szczepienie jest możliwa w przychodniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej. - Tam też będą się odbywały te zapisy. One będą polegały na wpisywaniu osób, które są uprawnione do tego, żeby w danym momencie zapisywali się na szczepienia do tego systemu informatycznego - mówił Zagórski. 

Trzecim wariantem umawiania się na szczepienia jest bezpłatna infolinia 989. Ok. 500 konsultantów całą dobę odpowiada na pytania zainteresowanych wokół tematyki zakażeń na koronawirusa i dostępnych preparatów. Dzwoniąc na infolinię nie tylko dowiemy się, kiedy przypadnie termin szczepienia, ale też jak przygotować się do procedury i czy można się szczepić w przypadku ozdrowieńców, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości. 

Od dzisiaj do 21 stycznia potrwa rejestracja osób powyżej 80. roku życia. Z kolei 22 stycznia zostaną uruchomione zapisy dla Polaków w wieku 70+. Jak tłumaczył szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, kluczem w doborze tych grup było największe ryzyko ciężkich powikłań z powodu COVID-19. Szczepienia dla seniorów rozpoczną się dokładnie 25 stycznia w blisko 6 tys. punktów na terenie całego kraju. Tam, gdzie wystąpią problemy logistyczne, będzie można skorzystać z zorganizowanego transportu do punktów szczepień. 

Od 18 do 22 stycznia zaplanowano szczepienia pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej. Zorganizowane zostaną mobilne punkty w DPS-ach, by ułatwić skorzystanie ze szczepionek dla osób wymagających opieki. Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że aż 70 proc. przebywających w takich ośrodkach zamierza się zaszczepić. 

GW


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości