164 obserwujących
9173 notki
24192k odsłony
  3408   0

Małgorzata Gersdorf zakażona koronawirusem. Była I prezes SN stosuje kontrowersyjny lek

Była I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf
Była I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf

Małgorzata Gersdorf od tygodnia przechodzi COVID-19. Była I prezes Sądu Najwyższego leczy się amantadyną. Specyfik jest sprowadzany z Niemiec.

Jak podkreślono, lek nie jest dostępny w Polsce, a stosowanie amantadyny w leczeniu koronawirusa wzbudza sporo kontrowersji

- Myślałam, że to zatoki, ale byłam tak słaba, że ja nigdy z tymi zatokami nie miałam takiej słabości. Poszłam zrobić prywatnie test - i się okazało, co się okazało. Pojawiła się ta opcja, ale nie było łatwo, bo to w Polsce niedostępne. Dowiedziałam się od rodziny, od farmaceuty i ten lek mi sprowadzono z Niemiec - powiedziała reporterom Polsat News była I prezes SN.

Niewątpliwie lepiej się czuję, to mnie trzyma przy życiu - dodała.

Spór o amantadynę

Skuteczność amantadyny wobec COVID-19 nie została potwierdzona badaniami klinicznymi. Dlatego wielu ekspertów ostrzega przed użyciem leku, wskazując na to, że nadal nie ma oficjalnych wskazań do leczenia koronawirusa.

Propagatorem skuteczności amantadyny jest przemyski pediatra Włodzimierz Bodnar, według którego lek działa w zaledwie 48 godzin, po czym pacjenci zdrowieją z COVID-19. Dr. Włodzimierz Bodnar twierdzi, że wyleczył amantadyną samego siebie oraz ponad setkę pacjentów.

 To wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród pacjentów, a informacja o cudownym antidotum rozniosła się lotem błyskawicy w mediach społecznościowych. W grudniu resort zdrowia wycofał z powszechnej sprzedaży Viregyt-K - kapsułki na Parkinsona, zawierające chlorowodorek amantadyny. Preparatu szukało wielu pacjentów w aptekach po pojawieniu się sensacji o skutecznym leku w przeciwdziałaniu COVID-19.

Obecnie Viregyt-K można otrzymać tylko na wskazanie od lekarza w liczbie trzech opakowań na miesiąc. 

Lek zarejestrowano w 1968 roku jako skuteczny przeciwko grypie A. Po mutacji wirusa grypy stał się jednak nieprzydatny. Nowe zastosowanie amantadyny jest związane z leczeniem choroby Parkinsona.

KJ

Lubię to! Skomentuj255 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości