Planowane zmiany dla rodziców dzieci niepełnosprawnych. Oto kwoty

Pierwsze regulacje dla rodzin dzieci niepełnosprawnych poznamy w najbliższych tygodniach.
Pierwsze regulacje dla rodzin dzieci niepełnosprawnych poznamy w najbliższych tygodniach.

Znaczne podniesienie świadczenia "Za życiem", "1500 plus" dla rodzin niepełnosprawnych dzieci oraz hospicja perinatalne w każdym województwie - tak PiS zamierza wygaszać emocje po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. 

Jak partia rządząca zareaguje na opublikowanie wyroku TK w "Dzienniku Ustaw", który zakazuje dokonywania aborcji z przesłanki embriopatologicznej? Nieoficjalnie nie zamierza przygotować specjalnej ustawy w oparciu o orzeczenie trybunału, a minimalizować negatywne nastroje - dowiedziała się Interia. PiS zaproponuje systemowe zmiany w projekcie "Za życiem", rozłożone na kilka lat. Nad szczegółami propozycji pracują zarówno współpracownicy premiera Mateusza Morawieckiego w ramach międzyresortowego zespołu, jak i Parlamentarny Zespół na rzecz Życia i Rodziny.

- Abstrahując od wszelkich kwestii politycznych, jest we mnie poczucie, że wobec sytuacji powstałej po wyroku naszym absolutnym obowiązkiem jest zwiększenie wysiłków, by pociągnęło to za sobą bardzo konkretne działania wspierające matki, ojców, dzieci z niepełnosprawnościami - powiedział wiceminister i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik, który od tygodni zajmuje się projektem pomocowym dla rodzin dzieci z wadami. 

Wyraźnie zwiększy się zapomoga - z 4 tysięcy złotych, gwarantowanych w ustawie "Za życiem", do 20 tys. złotych. Program ma na celu wsparcie rodzin w trudnej sytuacji m.in. wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami oraz kobiety w ciężkiej sytuacji po zdiagnozowaniu wady płodu. Ustawa "Za życiem" nazywana jest niekiedy "trumienkowym", choć nie dotyczy tylko śmiertelnie chorych dzieci, umierających zaraz po porodzie. 

PiS zaproponuje również coś na kształt "1500 plus" dla niepełnosprawnych, ale z zastrzeżeniem, że dodatkowe pieniądze byłyby przekazywane, gdy wymagana jest stała opieka nad dzieckiem. Zespół rządowy nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie, a alternatywnym rozwiązaniem byłoby podniesienie świadczenia pielęgnacyjnego do 2 tys. złotych - donosi Interia. 

Zmieni się także to, że rodzice będą mogli podjąć pracę zarobkową mimo korzystania z programu wsparcia. Do tej pory jedna z osób wychowujących dziecko musiała zrezygnować z kariery zawodowej aby otrzymywać świadczenia dla niepełnosprawnej pociechy. Politycy zastanawiają się też, jak pomóc dorosłym chorym, którymi nie ma się kto zaopiekować w przypadku śmierci rodziców. 

W każdym województwie powstanie co najmniej jedno hospicjum perinatalne, czyli miejsce z kompleksową opieką medyczną i psychologiczną dla matek w czasie ciąży z wadą letalną dziecka. Projekt z odpowiednimi regulacjami złożyła w tej kadencji Sejmu Solidarna Polska. W szpitalach zostaną udostępnione pojedyncze sale dla kobiet rodzących chore dzieci - to kolejny pomysł zmian.  

- Wszystkie te pomysły nie są możliwe do zrealizowania na jeden raz. Już teraz musimy jednak postawić pierwszy duży krok, a kolejne uczynić w rozsądnym czasie. Do końca kadencji powinno to być widoczne dla każdego z trzech obszarów, o których wspomniałem. Chcemy chronić życie, ale zapewnić też godne życie - tłumaczył poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. 

GW


Lubię to! Skomentuj59 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo