164 obserwujących
9172 notki
24189k odsłon
  2690   0

Historyczna decyzja papieża Franciszka - pierwsza kobieta z prawem głosu na synodzie

Siostra Nathalie Becquart, fot. Vatican News
Siostra Nathalie Becquart, fot. Vatican News

Papież Franciszek mianował kobietę podsekretarzem Synodu Biskupów, która jako pierwsza w historii będzie miała prawo do głosowania na synodzie. Nominację tę otrzymała siostra Nathalie Becquart, ksawerianka z Francji.


Zakonnica jest dyrektorką krajowej Służby ds. Ewangelizacji młodych i powołań Konferencji Episkopatu Francji.

Podsekretarzem Synodu Biskupów został także ojciec Luis Marín de San Martín, asystent generalny w Zakonie Augustianów.

Wielokrotnie w dyskusjach wokół synodów zwracano uwagę na to, że wśród głosujących w ich trakcie nie ma kobiet. Występują one na nich w roli ekspertek i audytorek.

Siostra Becquart uczestniczyła w przygotowaniach do synodu na temat młodzieży w 2016 roku, a trzy lata później została wyznaczona przez papieża jako konsultorka Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów.

Wiadomość o nominacji zastała ją podczas pracy badawczej nad synodalnością w Boston College. - Zbliżam się do tego nowego etapu, który naprawdę postrzegam jako nową przygodę - powiedziała Becquart w wywiadzie dla Vatican News.

Jak powiedziała, jestem bardzo wzruszona zaufaniem Ojca Świętego. - To na mnie spada, ale odbieram to także jako wyraz zaufania dla kobiet w Kościele, dla zakonnic, a szerzej także dla świeckich, w odpowiedzi na wszystko, co zostało powiedziane podczas ostatnich synodów i na co bardzo nalega Papież - proces włączenia kobiet w proces podejmowania decyzji i rozeznawania w Kościele - zaznaczyła ksawerianka.

Na pytanie, co oznacza bycie pierwszą kobietą na tym stanowisku, Nathalie Becquart odpowiedziała, że przyjmuje to jako dodatkowe wymaganie duchowe. - Im więcej mamy odpowiedzialności, tym więcej musimy służyć. Widząc kobiety, które wykonują tego typu misje, stanowiska podsekretarzy czuję, że to mi pomaga - wyznała.

Misją podsekretarza generalnego, zgodnie z definicją zawartą w Konstytucji apostolskiej "Episcopalis communio", ogłoszoną w 2018 r., jest zastępowanie sekretarza generalnego, towarzysząc mu we wszystkich jego misjach.

- Szczęśliwe jest to, że mamy zostać powołani we dwoje i zostaniemy wezwani do współpracy z kardynałem Mario Grechem. Dla mnie wyzwanie jest następujące: pracować razem w Kościele, mężczyźni, kobiety, księża, biskupi, świeccy, zakonnicy i zakonnice, w różnorodności powołań - powiedziała zakonnica.

ja

Lubię to! Skomentuj94 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo