164 obserwujących
9496 notek
24718k odsłon
  3455   2

W Polsce seniorzy będą szczepieni preparatem AstraZeneca. Niemcy nie chcą tej szczepionki

W Polsce seniorzy będą w najbliższym czasie szczepieni preparatem AstraZeneca. Fot. Flickr/premierrp
W Polsce seniorzy będą w najbliższym czasie szczepieni preparatem AstraZeneca. Fot. Flickr/premierrp

Seniorzy od 65 do 69 lat będą w najbliższym czasie szczepieni preparatem firmy AstraZeneca. 

Poinformował o tym w piątek na konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że ta zmiana wynika z najnowszej rekomendacji Rady Medycznej przy premierze.

Tymczasem w Niemczech szczepionki firmy AstraZeneca leżą w magazynach - pisze portal Politico. Jak informuje, część Niemców nie chce się nią szczepić, a politycy opozycji obwiniają rząd federalny o niewłaściwą politykę informacyjną.

Aktualizacja: Niemcy jednak będą szczepić seniorów AstraZenecą

W Polsce Rada Medyczna oceniła, że w świetle wyników nowych badań klinicznych stosowanie szczepionki AstraZeneca jest dopuszczalne u osób od 18 do 69 roku życia. Wcześniej rekomendowała szczepienia dla osób do 65 r. ż.

Jak wytłumaczył rzecznik MZ, nowa rekomendacja Rady oznacza pewne przesunięcia w ramach grupy pierwszej. Na razie w jej ramach szczepionki przyjmują seniorzy powyżej 70 lat i pracownicy oświaty do 65. roku życia m.in. nauczyciele szkolni, przedszkolni, akademiccy, personel opiekuńczo-wychowawczy, pomoc nauczycieli i wychowawców.

– Otóż na chwilę przesuwamy personel administracyjny szkół i w przyszłym tygodniu ogłosimy, jaki będzie dokładny termin zaszczepienia tej grupy. Ukierunkowujemy teraz te szczepienia szczepionką AstraZeneca na grupę seniorów między 65. a 70. rokiem życia. Ta grupa będzie w najbliższym czasie szczepiona – dodał. Zapytany o termin rozpoczęcia szczepień dla tej grupy seniorów powiedział, że „ruszają już w marcu”.

Szczepionka AstraZeneca przeciw COVID-19 zawiera zmodyfikowanego, niegroźnego wirusa, będącego nośnikiem mRNA. Wymaga dwóch dawek. Do jej transportu oraz przechowywania wystarcza temperatura 2-8 stopni Celsjusza; może być trzymana w zwykłej lodówce przez co najmniej 6 miesięcy.

Rada Medyczna jest organem pomocniczym premiera Mateusza Morawieckiego. W jej skład wchodzi kilkunastu ekspertów medycznych głównie z dziedzin epidemiologii, wirusologii i zdrowia publicznego. 

Niemcy nie chcą szczepionki AstraZeneca

Portal Politico wskazuje, że niemiecki rząd federalny znajduje się pod rosnącą presją, aby przyspieszyć szczepienia w obliczu niedoborów szczepionek w całej UE. Jednak według doniesień medialnych, część Niemców odmawia przyjęcia preparatu Oxford/AstraZeneca, gdy jest on oferowany. Powodem są doniesienia medialne m.in. o skutkach ubocznych jego podania.

„Zamieszanie wynika ze styczniowej decyzji niemieckiego Stałego Komitetu ds. Szczepień (STIKO), który zalecił, aby szczepionkę przyjmowały tylko osoby w wieku poniżej 65 lat ze względu na niewystarczające dane z badań klinicznych. Zbiegło się to z konsekwencjami oświadczenia AstraZeneca, że jej dostawy szczepionek do UE będą znacznie mniejsze, co doprowadziło do oskarżeń ze strony Brukseli i kontroli wywozu szczepionek przez UE” - czytamy.

Inną kwestią jest to - jak pisze Politico - że według dostępnych danych szczepionka Oxford/AstraZeneca jest nieco mniej skuteczna, niż szczepionki firm BioNTech/Pfizer i Moderna, które są również podawane w Niemczech.

Szef STIKO, Thomas Mertens przyznał w czwartek w programie BBC Radio 4 Today, że biorąc pod uwagę małe zainteresowanie, zalecenie, aby szczepionkę przyjmowały tylko osoby w wieku poniżej 65 lat, „może być częścią problemu”.

– [Chociaż] zawsze stwierdzaliśmy, że [nasza ocena] nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem szczepionki… nigdy nie krytykowaliśmy szczepionki jako niebezpiecznej – powiedział.

Mertens zauważył, że w Niemczech jest obecnie 1,4 miliona dawek szczepionki Oxford/AstraZeneca, podczas gdy tylko około 240 tys. dawek zostało wykorzystanych. – Pracujemy dość ciężko… aby spróbować przekonać ludzi do przyjęcia szczepionki i naprawdę zbudować… zaufanie do szczepionki wśród populacji – powiedział.

Niemcy, szczepionka, AstraZeneca, Salon24
Niemiecki rząd przekonuje obywateli, że szczepionka AstraZeneca zapewnia niezawodną ochronę przed ciężkimi i śmiertelnymi przypadkami Covid-19. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Rząd również chce zbudować to zaufanie, zapewniając obywateli, że szczepionka zapewnia niezawodną ochronę przed ciężkimi i śmiertelnymi przypadkami Covid-19.

„Jest bezpieczna i bardzo skuteczna” - napisał w poniedziałek rzecznik rządu Steffen Seibert na Twitterze. „Zapobiega wielu infekcjom i chroni przed poważnymi chorobami. Szczepienia mogą uratować życie” - dodał.


Zapytany w telewizji w środowy wieczór, czy szczepionka nie powinna być oferowana osobom starszym, jak to zrobiły niektóre inne kraje, minister zdrowia Jens Spahn powiedział jednak, że wolałby trzymać się zaleceń STIKO.

– Mamy wielu w grupach priorytetowych 1 i 2 - funkcjonariuszy policji na służbie, pracowników przedszkoli i szkół podstawowych - w wieku od 18 do 64 lat – argumentował Spahn.

Politico wskazuje, że jest to zgodne z sugestią kanclerz Angeli Merkel, aby zmienić priorytety szczepień, tak aby personel szkół podstawowych i przedszkoli mógł otrzymać szczepionkę wcześniej niż pierwotnie planowano.

W środę berlińska minister ds. Socjalnych Elke Breitenbach zasugerowała, że bezdomni mogą otrzymać nadwyżki dawek - podają lokalne media.

– W obecnej sytuacji niedopuszczalne jest, aby dawki szczepionek leżały niewykorzystane – powiedział Breitenbach, wskazując na pilną potrzebę wśród bezdomnych, z których wielu śpi w zatłoczonych schroniskach o podwyższonym ryzyku infekcji.

KW

Lubię to! Skomentuj94 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości