166 obserwujących
9534 notki
24777k odsłon
  470   2

Formuła błogosławieństwa pokarmów na Wielką Sobotę

Błogosławieństwo pokarmów przeznaczonych na stół wielkanocny może odbyć się w domu.
Błogosławieństwo pokarmów przeznaczonych na stół wielkanocny może odbyć się w domu.

Jeśli w Wielką Sobotę nie ma możliwości pobłogosławienia pokarmów na stół wielkanocny w kościele, można to uczynić w domu - zapewnił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.

Rzecznik episkopatu wyjaśnił, że w obecnych warunkach epidemicznych - podobnie jak miało to miejsce przed rokiem - błogosławieństwo pokarmów przeznaczonych na stół wielkanocny może odbyć się w domu.

Wskazał, że może to uczynić ojciec lub głowa rodziny, a także ktoś z członków rodziny, odmawiając specjalną modlitwę błogosławieństwa pokarmów. „Błogosławieństwo pokarmów powinno się odbyć przed porannym wspólnym posiłkiem w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego” – tłumaczył.

Ks. Gęsiak prosił, by podczas błogosławieństwa pokarmów w formie domowej liturgii zadbać o to, aby odbyło się ono w odpowiedniej formie. „Przykryjmy stół białym obrusem i zapalmy wielkanocną świecę np. Caritas” – wyjaśnił.

Formuła błogosławieństwa pokarmów

Ojciec rodziny lub jeden z jej członków najpierw zapala ustawioną na stole świecę i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.


Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.


Ktoś z rodziny odczytuje wybrany tekst Pisma Świętego

1 Tes 5, 16-18:

Zawsze się radujcie. Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. „Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was”.

Albo:

Mt 6, 31 ab.32b-33:

Posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.

„Jezus powiedział do swoich uczniów: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? Co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Po odczytaniu tekstu, prowadzący modlitwę mówi:

Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy:

Amen

Po posiłku prowadzący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Allelujabr? Wszyscy:

Przy łamaniu chleba. Alleluja

Prowadzący:

Módlmy się.

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy:

Amen.

KW

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo