KE zatwierdzi nowe leki na COVID-19.
KE zatwierdzi nowe leki na COVID-19.

Nie tylko szczepionki. Będziemy mieć 5 nowych leków na COVID-19. Koronawirus-raport

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 50

Akcja szczepień trwa, ale to nie wszystko. Przed końcem roku na unijny rynek ma trafić pięć leków przeciw COVID-19. Obecnie w Polsce mamy 6047 nowych zakażeń koronawirusem i 453 zgony.

W Polsce mamy już wykonane 13 mln szczepień przeciwko COVID-19 - przekazał szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień Michał Dworczyk i dodał, że zarejestrowanych osób, w tym na drugą dawkę, jest ok. 20 mln. Wsparciem dla programu szczepień mają być dodatkowo leki przeciw Covid-19.


Koronawirus w Polsce. Nowe przypadki zakażenia i śmierci

Najwięcej z 6047 przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano w województwie wielkopolskim, gdzie potwierdzono 777 infekcji.

Pozostałe zakażenia pochodzą z województw: śląskiego (765), mazowieckiego (697), dolnośląskiego (572), łódzkiego (528), pomorskiego (383), małopolskiego (382), lubelskiego (317), zachodniopomorskiego (317), kujawsko-pomorskiego (308), opolskiego (205), lubuskiego (175), podkarpackiego (154), warmińsko-mazurskiego (152), podlaskiego (128) i świętokrzyskiego (124).63 zakażenia to "dane bez wskazania adresu", które mają zostać uzupełnione przez sanepid. Piątkowe dane to o 749 potwierdzonych zakażeń mniej niż przed tygodniem, 30 kwietnia, gdy raport ministerstwa mówił o 6796 infekcjach

Resort poinformował też o śmierci 453 osób zakażonych koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 117 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami - 336 osób.

Od początku pandemii w Polsce zakażenie koronawirusem potwierdzono już u 2 824 425 osób, z których 69 445 zmarło.

Czytaj też: W Polsce szczepienia nastolatków przeciwko Covid-19 możliwe już od czerwca

KE zatwierdzi nowe leki na COVID-19

Komisja Europejska zaproponowała, aby kraje UE połączyły siły w celu opracowania i wdrożenia leków na Covid-19. Argumentowano, że ​​same szczepionki nie wyeliminują tak szybko koronawirusa, a skuteczne leki i plany leczenia będą potrzebne w leczeniu pacjentów w szpitalach i w domach, szczególnie jeśli chodzi o pacjentów dotkniętych długotrwałymi objawami choroby.

Jak dotąd jedynym dopuszczonym do użytku lekiem na koronawirusa na obszarze wspólnoty jest remdesivir. Teraz komisja zapowiedziała, że trzy nowe leki zostaną zatwierdzone w październiku tego roku. Co więcej, do końca roku mogą zostać dopuszczone jeszcze dwa inne preparaty.

Ponadto komisja oświadczyła, że ​​zainwestuje 90 milionów euro w badania i próby kliniczne oraz dodatkowe 40 milionów euro na wsparcie produkcji i dostępu do leków i terapii COVID-19. Wspólne zamówienia lekarstw wymagają zgody wszystkich państw członkowskich.

- Szczepienia ratują życie, ale nie wystarczą, by całkowicie zwalczyć COVID-19 z dnia na dzień. Naukowcy mówią, że wirus prawdopodobnie będzie stale krążyć w naszych społeczeństwach i będziemy musieli sobie z nim radzić, jak z grypą. Musimy go kontrolować, musimy zmniejszyć jego wpływ, ale by to osiągnąć, musimy też mieć leki, by leczyć chorobę - powiedziała unijna komisarz.

Osoby, które miały koronawirusa i wyzdrowiały, mogą pomóc innym

KJ

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości