Letni dom Marii i Piotra Curie.
Letni dom Marii i Piotra Curie.

Rząd chce kupić dom Marii Skłodowskiej-Curie

Redakcja Redakcja Zabytki Obserwuj temat Obserwuj notkę 61

Domu Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem został wystawiony na sprzedaż. Polski rząd chce go kupić i utworzyć w nim placówkę muzealną o charakterze kulturalno-historycznym.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w poniedziałek na Twitterze, że zlecił działania zmierzające do zakupu wystawionego na sprzedaż domu Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem.


- Gdy tylko pojawiła się wczoraj informacja na ten temat, że faktycznie ten dom jest wystawiony na sprzedaż, pan premier od razu zlecił naszej placówce w Paryżu, by podjęła działania w celu zakupienia tego budynku - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

- To jest ważny symbol i działania naukowego Marii Skłodowskiej-Curie, ale też symbol dumy narodowej, jeśli chodzi o Nagrody Nobla, to absolutnie przecież czołówka - dodał rzecznik rządu.

Dopytywany, co rząd planuje zorganizować w tym budynku, odpowiedział, że jeśli dojdzie do zakupu, "to pojawiłoby się tam miejsce, które pokazywałoby dokonania naukowe Marii Skłodowskiej-Curie".

- Czyli taka placówka o charakterze kulturalno-historycznym, która mogłaby odpowiednio promować tę historię, ale również zapewne pokazywać nasze nowsze osiągnięcia naukowe, bo tych też jest sporo - zaznaczył Müller.

Pomysł zakupu domu popiera wiele osób.

Europoseł Bogusław Sonik podpowiada np., aby w kwestii zakupu nieruchomości dogadać się z Francuzami.


Dom Piotra i Marii Curie-Skłodowskiej

Dom Piotra i Marii Curie-Skłodowskiej w Saint-Remy-les-Chevreuse o powierzchni 120 m2 w podparyskim departamencie Yvelines, został wystawiony na sprzedaż za 790 tys. euro. Nieruchomość wymaga remontu, którego koszt szacowany jest na 200 tys. euro.

"Należy przerobić piwnicę, strych, dach i izolację" – powiedział francuskiemu dziennikowi "Le Parisien" dyrektor agencji Stephane Plaza w Saint-Remy Daniel Cazou-Mingot. Dom ma wiele zalet: duży ogród o powierzchni 900 m2 czy bliskość oddalonej o 600 m stacji kolejki RER.

W latach 1904–1906 małżeństwo Curie regularnie odwiedzało ten dom wraz z rodziną, aby odpocząć z dala od zgiełku stolicy, najczęściej w czasie świąt wielkanocnych lub w letnie weekendy. Jeździli na rowerach, spacerowali, odwiedzali pobliską farmę. 

Dom został zbudowany z kamienia około 1890 roku. Wewnątrz zachowały się stare gobeliny i terakota epoki Curie - podkreślają agenci nieruchomości. 

- Atmosfera w środku jest wyjątkowa: gobeliny, zabytkowa podłoga i kafle, pruski piec; ma się wrażenie, że jest się w innym czasie. Ten dom ma duszę, ale biorąc pod uwagę jego stan, nie do każdego do przemówi. Aby go kupić, trzeba się w nim zakochać i mieć wyjątkową wrażliwość – ocenił Cazou-Mingot.

Maria Skłodowska-Curie, Piotr Curie, dom Skłodowskiej-Curie, salon24
Maria Skłodowska-Curie i Piotr Curie. 

Maria Skłodowska-Curie w 1903 r. wraz z mężem Piotrem Curie oraz Henrim Becquerelem otrzymała Nagrodę Nobla z fizyki za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości. Po raz drugi została nagrodzona w 1911 Noblem z chemii za odkrycie pierwiastków polon i rad.

Piotr Curie zginął w wypadku w kwietniu 1906 r. W maju tego samego roku 38-letnia wówczas Maria dostała katedrę fizyki na Sorbonie po mężu i została pierwszą kobietą – profesorem tej uczelni. Pierwszy wykład poprowadziła 5 listopada 1906.

ja

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura