Rząd wreszcie pokaże Nowy Ład. Co się w nim znajdzie?

Premier Mateusz Morawiecki. fot. Flickr/premierrp
Premier Mateusz Morawiecki. fot. Flickr/premierrp

Dziś o godz. 10 odbędzie się konwencja programowa, na której prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki zaprezentują Polski Ład, czyli nowy społeczno-gospodarczy program na okres pocovidowy.

Konwencja pierwotnie miała się odbyć już 20 marca, ale ze względu na walkę z pandemią koronawirusa została przełożona. W czwartek rzeczniczka PiS Anita Czerwińska potwierdziła wcześniejsze nieoficjalne informacje na temat daty prezentacji programu.

W czasie konwencji, która odbędzie się w formie zdalnej planowane są wystąpienia m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego.

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel podkreślił, że "Polski Ład" to projekt polityczny, który firmują partie tworzące Zjednoczoną Prawicę, czyli poza PiS również Porozumienie i Solidarna Polska.

- Wszystko, co jest już dzisiaj w tym programie i co zostanie zaprezentowane jest wspólnym projektem Zjednoczonej Prawicy - mówił Fogiel w Radio ZET.


Nowy Polski Ład - co to jest?

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Polski Ład ma się składać z następujących obszarów: Planu na zdrowie, Uczciwej pracy - godnej płacy, Dekady rozwoju, Rodziny i domu w centrum życia, Polski - naszej ziemi, Przyjaznej szkoły i kultury na nowy wiek, Dobrego klimatu dla firm, Czystej energii - czystego powietrza, CyberPoland 2025, Złotej jesień życia.

- Jeśli miałbym jednym zdaniem ująć, czym jest Polski Ład, to powiedziałbym, że jest to wielki program inwestycyjny, wielki program inwestycji w polskie zdrowie, w polską rodzinę, w demografię, w odbudowanie polskiej infrastruktury i potencjału gospodarczego tam, gdzie został on nadwątlony przez Covid-19, a rozbudowanie tam, gdzie cały czas ta infrastruktura potrzebuje rozbudowy - mówił premier Morawiecki podczas niedawnego kongresu Impact'21.

Szef rządu zaznaczył, że "bardzo zasadniczym" czynnikiem w Polskim Ładzie będzie "inwestycja w człowieka" oraz czynnik społeczny, który określił jako "kluczowy".

Z kolei wicepremier Jacek Sasin w niedawnej rozmowie w Programie Pierwszym Polskiego Radia wskazał, że Polski Ład to program, który będzie obejmował bardzo wiele sfer gospodarczych czy społecznych.

- Można powiedzieć, że to jest taki nowy, całościowy program dla Polski na najbliższe lata. Związany również z tymi środkami, którymi w tej chwili będziemy dysponować, jako kraj: środkami europejskimi, również środkami z Funduszu Odbudowy, ale również środkami budżetowymi polskimi. Suma tych wszystkich możliwości, które dadzą nam te nowe środki, rzeczywiście pozwoli przebudować Polskę, zmodernizować Polskę, być może w sposób bezprecedensowy w ciągu ostatnich 30 lat - podkreślił Sasin.

PiS od przyszłego tygodnia planuje też dziesięć wyjazdowych debat, na których eksperci mają poruszać poszczególne elementy programu. Pierwsza planowana jest w Chełmie pod koniec przyszłego tygodnia. Dodatkowo planowany jest, już od poniedziałku objazd premiera Mateusza Morawieckiego po kraju, podczas którego będzie przedstawiał założenia Polskiego Ładu.

Czytaj więcej: Polski Nowy Ład. PiS zaprezentowało główne punkty

Nowy Ład: 500+ na pewno zostanie

Wszelkie zapowiedzi polityków obozu rządzącego wskazują na to, że nie zamierzają ograniczyć świadczeń socjalnych. - Żadnego anulowania, wycofywania się z dotychczasowych programów społecznych nie przewidujemy, jeśli w jakimkolwiek aspekcie miałyby być zmiany, to będą to zmiany in plus - zapewnił w piątek wicerzecznik PiS Radosław Fogiel w programie "Tłit" Wirtualnej Polski.

Nowy Ład: Podatki w zmienionej formie

Rząd na razie nie planuje zmian w podatkach VAT i CIT. W Nowym Ładzie będą zaproponowane zmiany w klinie podatkowym.

- Jeśli chodzi o PIT to rzeczywiście pewnie Nowy Ład będzie proponował jakieś zmiany w klinie, natomiast nie jestem upoważniony i nie posiadam wystarczającej wiedzy, żeby o tym mówić. Tutaj musimy uzbroić się w cierpliwość. Pewnie te wskaźniki, dotyczące reformy klina, wpłyną na pewne wskaźniki w Wieloletnim Planie Finansowym, więc wtedy będziemy je korygować – powiedział wiceminister finansów.

Czytaj więcej: Wyższe podatki w ramach Nowego Ładu? Wiceminister finansów komentuje

Nowy Ład: Co z emeryturami?

Polskie społeczeństwo starzeje się, przyrost naturalny, mimo prorodzinnych ustaw i programu 500 plus, jest bardzo niski, grożą nam głodowe emerytury.

Dlatego rząd szuka rozwiązań, które powstrzymałyby nadchodzący kryzys emerytalny. Jednym z nich miałaby być zachęta dla seniorów do kontynuowania pracy po osiągnięciu 60. i 65. roku życia, która może znaleźć się w Nowym Ładzie.

Dla osoby, która zdecyduje się pracować, mimo że mogłaby już odejść na emeryturę, podatek dochodowy zostałby obniżony.  Osiągnięta w ten sposób nadwyżka środków trafiłaby nie na konto bankowe, ale na Indywidualne Konto Emerytalne - do wykorzystania w przyszłości. Dzięki temu odroczenie przejścia na emeryturę wpływałoby na podniesienie świadczenia emerytalnego.

Oprócz tego rząd zapowiada stworzenie i finansowanie specjalnego systemu szkoleń dla seniorów, który miałby im pomóc w zdobyciu nowych kwalifikacji i zachęcić do pozostawania w zawodzie.

Czytaj więcej: Rząd chce nieoficjalnie podnieść wiek emerytalny - jest taki zapis w KPO

KJ

Lubię to! Skomentuj52 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka