Mazowsze walczy ze wścieklizną. Warszawa rozpoczęła akcję szczepień

freeIMG
freeIMG
Wścieklizna to coraz większy problem, z którym zmaga się całe Mazowsze. Warszawa podjęła decyzję o rozpoczęciu akcji szczepień. Właściciele psów i kotów powinni szczególnie uważać.

Wścieklizna na Mazowszu

Wścieklizna staje się coraz większym problemem dla Mazowsza. Na terenie całego województwa stwierdzono już kilkanaście przypadków choroby.

Sytuacja jest na tyle poważna, że Warszawa podjęła decyzję o przeprowadzeniu szczepienia lisów, a mieszkańcy zostali poinformowani, by zachować szczególną ostrożność.

Uwaga na psy i koty

Warszawiacy zostali ostrzeżeni, by w kolejnych tygodniach szczególnie uważać na swoje pupile. Właściciele psów powinni nie spuszczać ich ze smyczy, a koty lepiej zamknąć w zamkniętych pomieszczeniach.

Problem wścieklizny w Mazowszu trwa już kilka tygodni. 27 kwietnia wojewoda mazowiecki wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt. Najbardziej zagrożonymi terenami w Warszawie są dzielnice: Wawer i Wesoła.

Na terenie Warszawy zakazano organizowania jakichkolwiek imprez z udziałem czworonogów (nie tylko psów - wszystkich zwierząt narażonych na wściekliznę).

Tym samym miasto zachęca właścicieli zwierząt do wzięcia udziału w akcji „Zaszczep pupila, to tylko chwila”, która promuje obowiązkowe szczepienia psów na terenie całej Warszawy.

Warto pamiętać, że właściciele psów w całym mieście mają obowiązek zaszczepić pupila w ciągu 30 dni od ukończenia przez zwierzę trzech miesięcy życia, a później ponawiać szczepienie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od ostatniej dawki szczepionki.

Objawy wścieklizny

Wścieklizna jest śmiertelną chorobą zakaźną wywołaną przez wirus neurotropowy, dlatego warto uważnie obserwować objawy. U zwierząt choroba objawia się: agresywnym zachowaniem, ślinotokiem, połykaniem ziemi lub kamieni. U ludzi wirus, który dostanie się do ośrodkowego układu nerwowego może wywołać objawy takie jak przy zapaleniu mózgu: ból głowy, nudności, wodowstręt, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon.

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości