Jest wspólny kandydat opozycji na RPO! "Ponadpolityczny i niepartyjny"

Liderzy opozycji wyłonili kandydata na RPO. Fot. PAP
Liderzy opozycji wyłonili kandydata na RPO. Fot. PAP
Kosiniak-Kamysz: To kandydat ponad polityczny, niepartyjny, akademicki kandydat na Rzecznika Praw Obywatelskich.

Prof. Marcin Wiącek jest wspólnym kandydatem KO, KP-PSL, Lewicy, Polski 2050 na RPO; pod wnioskiem podpisali się też posłowie Porozumienia - poinformował lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

– To kandydat ponadpolityczny, niepartyjny, akademicki kandydat na Rzecznika Praw Obywatelskich – podkreślił Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej.

Jak dodał, Wiącek jest dr. habilitowanym, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, kierownikiem Zakładu Praw Człowieka na Wydziale Prawa UW. – Ma ponad sto publikacji dotyczących prawa konstytucyjnego, praw człowieka, praw obywatela – mówił Kosiniak-Kamysz.

Poinformował, że pod kandydaturą prof. Wiącka podpisały się kluby: Koalicji Polskiej-PSL, Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, kół: Polska 2050 i Polskie Sprawy, a niektórzy posłowie niezrzeszeni, jak Ireneusz Raś (dawniej KO) czy Lech Kołakowski (d. PiS). Dodał, że pod wnioskiem podpisani są również posłowie Porozumienia.

– To jest ostania szansa, żeby wyłonić, na podstawie konstytucji, Rzecznika Praw Obywatelskich. My uczynimy wszystko, żeby się tak stało – zapewnił Kosiniak-Kamysz. – Zapraszamy wszystkich do poparcia tej kandydatury – dodał.

Budka: Prawa obywatelskie będą priorytetem

Lider PO Borys Budka stwierdził, że prof. Wiącek gwarantuje to, że prawa obywatelskie będą dla niego priorytetem. – Cieszę się, że współpraca ugrupowań opozycyjnych nabiera konkretnego kształtu, że podpisaliśmy się wspólnie pod najlepszym z najlepszych (kandydatów) –  mówił Budka i ocenił ten ruch opozycji jako "dobry sygnał".

– Dzisiaj to jest dobry sygnał, że potrafimy rozmawiać" - dodał lider PO i wyraził przekonanie, że kandydatura Wiącka znajdzie także uznanie "po drugiej stronie sceny politycznej".

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski podkreślił, że RPO powinien zawsze stać po stronie obywatela. "RPO powinien łączyć a nie dzielić, tak jak pan profesor łączy dziś całą opozycję –  mówił Gawkowski.

–  Opozycja w polskim parlamencie dzisiaj razem pokazuje, że możemy mieć wspólnego kandydata, który urząd RPO będzie traktował jak dobro wspólne –  dodał.

Szefowa koła Polska 2050 Hanna Gill-Piątek stwierdziła, że w Polsce 2050 toczyły się dyskusje nad kandydaturą, którą będzie można poprzeć ponad podziałami politycznymi. – Liczę, ze pan prof. Marcin Wiącek zostanie nowym RPO – mówiła.

Poseł koła "Polskie Sprawy" Paweł Szramka podkreślał z kolei bezpartyjność prof. Wiącka.

KW

Lubię to! Skomentuj37 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka