Makabryczne szczegóły śmierci 18-latki. Ziobro o ludziach „głęboko zdemoralizowanych”

Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Fot. PAP/Leszek Szymański
Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Fot. PAP/Leszek Szymański
18-letnia Magdalena M. zginęła przez uduszenie.

18-letnia Magdalena M. zginęła przez uduszenie. Podejrzany o zabójstwo 28-letni Dawid J. zawiózł ofiarę do lasu, gdzie dokonał zabójstwa, a następnie ukrył jej ciało przy korzeniach drzew, przykrywając liśćmi - powiedział zastępca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak.

Polecamy:

Kolejna IKEA otwarta. Prezydent przeciął wstęgę

PiS podpisało z Kukiz'15 umowę o współpracy programowej

W poniedziałek w Prokuraturze Krajowej w Warszawie odbyła się konferencja prasowa dotycząca zabójstwa 18-latki, której ciało odnaleziono pod Kamieniem Pomorskim (Zachodniopomorskie). Udział w konferencji wziął zastępca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak, który opisał okoliczności tej zbrodni.

– 26 maja ojciec pokrzywdzonej zgłosił na policji zaginięcie córki, 18-letniej Magdaleny M., która 24 maja wyszła z domu, pojechała swoim skuterem na zakupy i nie wróciła. Również nie było z nią kontaktu telefonicznego – powiedział zastępca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak.

Wskazał, że kluczową rolą w tej sprawie była analiza nagrań z monitoringu i danych logowania telefonu. – Policja wytypowała jako sprawcę 28-letniego Dawida J. – wyjawił prokurator dodając, że sprawca został wytypowany dzięki wnikliwej analizie kilku monitoringów z różnych miejsc.

– Ustalono, że pokrzywdzona miała problem z uruchomieniem tego skutera. Sprawca zaproponował jej pomoc w podwiezieniu. Pokrzywdzona wsiadła do samochodu. Sprawca zawiózł ofiarę do lasu, gdzie dokonał zabójstwa poprzez jej uduszenie, a następnie ukrył jej ciało przy korzeniach drzew, przykrywając liśćmi – poinformował.

Zaznaczył, że Dawid J. został zatrzymany 29 maja o godzinie 19.45. – W dniu wczorajszym prokurator ogłosił podejrzanemu zarzut zabójstwa przez uduszenie pokrzywdzonej– podkreślił.

– Podejrzany Dawid J. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, lecz nie wskazał w jaki sposób dokonał tego zabójstwa. Podejrzany również nie wyjaśnił, jaką motywacją się kierował, dokonując tej zbrodni – przekazał prokurator Sierak.

Podał również, że aktualnie trwa wizja lokalna z udziałem osoby podejrzanej. – Zabezpieczane są wszystkie możliwe dowody na miejscu zdarzenia w miejscach pobytu i w miejscach zamieszkania – tłumaczył.

– Zabezpieczony jest również samochód i skuter. Będzie szereg badań kryminalistycznych z uwagi na to, że zabezpieczono dość dużo śladów biologicznych – podał.

– Na ten etap tyle mogę powiedzieć, jeżeli chodzi o okoliczności tego śledztwa – dodał. 

Ziobro: Potrzebna długotrwała izolacja

Nie można dalej mówić i pocieszać się, że to tylko nieuchronność kary wszystko załatwi. Otóż jest kategoria sprawców zdemoralizowanych, o tak mocnych predyspozycjach do przestępstw, że jedynym skutecznych narzędziem ochrony jest ich długotrwała izolacja - powiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

– Dlatego ufam, że zmiany w prawie karnym, które ponownie będę starał się w tym zakresie przedstawić, które zawsze do tej pory budziły opór w polskim parlamencie i sprzeciw, w myśl tych haseł, że tylko nieuchronność i szybkość kary - to mam nadzieję, że te straszne dramaty dadzą do myślenia tym, którzy tworzą w Polsce prawo – powiedział Ziobro podczas konferencji prasowej odnosząc się do brutalnej zbrodni, do której doszło pod Kamieniem Pomorskim.

– Jako minister sprawiedliwości-prokurator generalny znam znacznie więcej takich przypadków, gdzie zdemoralizowany, zły człowiek, który już wcześniej dał się poznać jako gotowy do popełnienia najcięższych zbrodni i przestępstw, po odbyciu stosunkowo łagodnej kary, wychodzi na wolność i znowu komuś czyni krzywdę, czy nawet odbiera życie – mówił Ziobro.

Podkreślił, że "zaostrzenie kar ma sens, stosowanie długoletnich kar pozbawienia wolności ma sens, właśnie wobec takich zdemoralizowanych sprawców".

KW

Czytaj dalej:

Twierdził, że ma białaczkę. Były asystent Kidawy-Błońskiej naciągał ludzi na zbiórkę

Zamordowana dziewczyna. Ziobro: Niech to poruszy sumienia przeciwników zaostrzenia kar

Jarosław Gowin: Jestem gotowy na wcześniejsze wybory

O. Szustak skomentował rozmowę z abp. Gądeckim. "Apostazja i pedofilia"

Jastrzębowski do Bosaka: Pan jest z tych biednych polityków. Odpowiedź posła

Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo