Rosja będzie testować nowe uzbrojenie przy granicy z Polską

Rosyjsko-białoruskie manewry Zapad , fot. kremlin.ru
Rosyjsko-białoruskie manewry Zapad , fot. kremlin.ru
W Zachodnim Okręgu Wojskowym Rosji powstanie około 20 nowych zgrupowań i jednostek wojskowych w reakcji na działania krajów NATO - oświadczył minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.

Rosja się zbroi przy zachodniej granicy

Minister obrony Rosji oskarżył kraje NATO i Stany Zjednoczone, że zwiększają zakres przygotowania operacyjnego i bojowego w pobliżu rosyjskich granic.

- Działania naszych kolegów zachodnich rujnują system bezpieczeństwa na świecie i zmuszają nas do podjęcia środków aktywnego przeciwdziałania. Do końca roku w Zachodnim Okręgu Wojskowym sformowanych zostanie około 20 zgrupowań i jednostek wojskowych - oświadczył Szojgu.

Tworzenie tych formacji - jak dodał - zostanie "zsynchronizowane z dostawami nowoczesnej broni i sprzętu wojskowego". W 2021 roku do armii trafi około 2 tys. sztuk uzbrojenia.

Oprócz tego, jak mówił Szojgu, Rosja szkoli swoje siły i ulepsza ich przygotowanie. Podał przykład Floty Bałtyckiej, w której wzmocniono intensywność ćwiczeń przygotowania bojowego okrętów aż o 30 procent. Flota przeprowadziła "ponad 200 ćwiczeń z zastosowaniem różnych rodzajów uzbrojenia" - wyjaśnił Szojgu.

Polecamy:

Manewry Zapad-2021

Rosja i Białoruś przygotowują się do zaplanowanych na wrzesień ćwiczeń wojskowych Zapad-2021 (Zachód 2021). Przygotowania "przeszły do etapu aktywnego" i do tej pory "przeprowadzono treningi dowódczo-sztabowe" - relacjonował Szojgu.

Zapewnił, że wspólne manewry Rosji i Białorusi mają charakter obronny i że zostaną na nie zaproszeni obserwatorzy międzynarodowi i dziennikarze. Partnerzy Rosji "zostaną poinformowani o parametrach ćwiczeń" - dodał Szojgu.

Ćwiczenia Zapad-2021 mają odbyć się w tym roku 10-16 września na poligonach na Białorusi i w rosyjskim Zachodnim Okręgu Wojskowym. Okręg ten obejmuje graniczący z Polską obwód kaliningradzki, regiony graniczące z Białorusią, centrum europejskiej części kraju wraz z Moskwą i północny zachód wraz z Petersburgiem.

Współpraca bojowa

Białoruski minister obrony Wiktor Chrenin mówił w styczniu, że według białoruskich analiz, w krajach sąsiadujących z Białorusią, rośnie stale liczba ćwiczeń wojskowych. Jego zdaniem dotyczy to terytorium państw bałtyckich i Polski, ale także Ukrainy. Białoruski szef resortu obrony zasugerował, że wspomniane ćwiczenia, rozrzucone w czasie i miejscu, wskazują, że kraje zachodnie nadal szukają rozwiązania „białoruskiego wybrzuszenia”.

Podczas rosyjsko-białoruskich manewrów ma być przetestowana współpraca bojowa połączonych jednostek szturmowych, działających w terenie silnie zurbanizowanym. Ponadto sprawdzona skuteczność nowych systemów uzbrojenia oraz modernizacji, wprowadzanych systematycznie względem obecnie używanego sprzętu wojskowego.

Testowanie nowej broni

Pod koniec 2020 r. prezydent Rosji Władimir Putin stwierdził, że Zapad-2021 musi być sformatowany do nowych wyzwań, szczególnie właśnie w sposobie testowania i wykorzystywania nowych elementów uzbrojenia. Podkreślając przy tym znaczenie systemów bezzałogowych, robotyzacji pola walki czy też wykorzystania zaawansowanych rozwiązań z domeny cyber - informował serwis defence24.

Rosyjskie siły zbrojne przywróciły praktykę regularnych, corocznych manewrów strategicznych poczynając od manewrów KAVKAZ 2008 w rosyjskim regionie Północnego Kaukazu na granicy z Gruzji.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj19 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka