Dziś Światowy Dzień bez Papierosa. Jak skutecznie rzucić palenie?

Dziś Dzień bez Papierosa.
Dziś Dzień bez Papierosa.
Nie jest łatwo zerwać z nałogiem palenia, ale warto spróbować, gdyż palenie niszczy zdrowie. Idealną okazją do tego jest Światowy Dzień bez Papierosa, który wypada 31 maja.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia papierosy pali co siódma osoba na Ziemi, a CBOS podaje, że w Polsce pali co piąta kobieta i co trzeci mężczyzna. To bardzo niepokojące dane, zważywszy na to, że wskutek rozwoju chorób związanych z paleniem papierosów co roku umiera około 67 tys. Polek i Polaków, czyli średniej wielkości miasto!

Dlaczego palenie jest takie szkodliwe?

Za uzależnienie od papierosów odpowiada nikotyna. Jednak truje nas dym papierosowy. Podczas spalania tytoniu powstają tzw. substancje smoliste, które mają kleistą strukturę i odkładają się w układzie oddechowym, powodując problemy ze zdrowiem, w tym nowotwory.

Szczególnie groźnym zjawiskiem jest także tzw. „bierne palenie”, czyli wydychanie dymu papierosowego przez osoby niepalące. Wysokie stężenie tlenku węgla, zwanego „cichym trucicielem”,  w dymie papierosowym może się przyczynić do rozwoju raka płuc nawet u osób, które nie zapaliły w życiu ani jednego papierosa.

Rzucanie palenia

Jak skutecznie rzucić palenie?

 • Wyznacz konkretną datę rzucenia palenia

Może to być 31 maja, czyli Światowy Dzień bez Tytoniu. Pierwsze dni są najważniejsze, gdyż najbardziej ciągnie wtedy do palenia. Jeżeli wytrwasz, będzie już z górki.

 • Określ w jakich sytuacjach sięgasz po papierosy

W jakich sytuacjach najczęściej sięgasz po papierosa? Może w pracy, podczas jazdy samochodem, podczas rozmowy telefonicznej. Przewiduj te sytuacje i staraj się je zaplanować. Jeśli palisz, gdy rozmawiasz przez telefon, zajmij rękę czymś innym, możesz np. pogłaskać psa lub kota.

 • Nie poddawaj się

Rzucanie palenia to proces. Nie pozwól, aby pojedyncze wpadki stały się powodem do klęski. Najważniejsze to trwać w procesie i nie poddawać się nawet po drobnym niepowodzeniu.

 • Zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym

Zadzwoń: 801 108 108. TPPP pełnieni funkcję telefonu zaufania i wsparcia dla osób o różnych stopniach motywacji do rzucenia palenia.

Rzucanie palenia

Rzucenie palenia – korzyści

Korzyści zdrowotne wynikające z rzucenia palenia można zaobserwować już po 20 minutach od wypalenia ostatniego papierosa.

 • W ciągu 20 minut spada tętno i ciśnienie krwi,
 • Po 12 godzinach poziom tlenku węgla we krwi spada do normy,
 • Od 2 do 12 tygodni poprawia się krążenie i zwiększa się pojemność płuc,
 • Od 1 do 9 miesięcy, kaszel i duszność zmniejszają się,
 • Oo 1 roku ryzyko choroby wieńcowej jest o połowę mniejsze niż u palacza,
 • Po 5 latach ryzyko udaru jest zmniejszone do ryzyka osoby niepalącej,
 • Po 10 latach ryzyko raka płuc spada do około połowy ryzyka palacza, a ryzyko raka jamy ustnej, gardła, przełyku, pęcherza, płuc, szyjki macicy i trzustki zmniejsza się,
 • Po 15 latach ryzyko choroby niedokrwiennej serca jest takie samo jak u osób niepalących.

Rzucenie palenia ma też pozytywne skutki ekonomiczne. Wypalając jedną paczkę papierosów dziennie palacz wydaje blisko 500 zł miesięcznie. W skali roku daje to już prawie 6 tys. zł. Po dziesięciu latach palenia stawka rośnie do 60 tys. Te pieniądze mogą zostać w portfelu palacza, jeśli porzuci nałóg.

Czytaj też:

KJ


Lubię to! Skomentuj31 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości