E-papierosy – argumenty za i przeciw

E-papierosy - nie wiadomo, czy są mniej szkodliwe niż zwykłe papierosy. Fot. PAP Zdrowie
E-papierosy - nie wiadomo, czy są mniej szkodliwe niż zwykłe papierosy. Fot. PAP Zdrowie

E-papieros, czyli elektroniczny inhalator nikotyny,  jest traktowany jak mniejsze zło lub pomoc w rzucaniu palenia. Stanowisko ministerstwa zdrowia jest jednoznaczne: Najzdrowiej jest nie palić w ogóle. Poznaj argumenty za i przeciw paleniu e-papierosów.

Argumenty przeciw e-papierosom

Szkodzą drogom oddechowym. Wpływ e-papierosów na stan dróg oddechowych jest taki sam jak przy paleniu zwykłych papierosów. Wykazały to badania przeprowadzone przez dr. Radwę Elhewnę z Egiptu, których wyniki opublikowano w czasopiśmie „European Respiratory Journal”: u osób wdychających dym z e-papierosów dochodzi do takiego samego zwężenia dróg oddechowych jak przy paleniu zwykłych papierosów.

Mogą powodować choroby naczyń krwionośnych. Nikotyna zawarta w e-papierosach ma dewastujący wpływ na stan naczyń krwionośnych. Badania wykazały, że pół godziny po wypaleniu e-papierosa z nikotyną wzrasta ciśnienie krwi, szybciej bije serce, a naczynia krwionośne tracą elastyczność. Zwiększa to ryzyko zawału i udaru. Są to zmiany czasowe, ale chroniczne palenie (bierne i czynne) powoduje trwałe zmiany w naczyniach.

Zwiększają ryzyko choroby serca. Nikotyna powoduje zwiększone wydzielanie adrenaliny, która wywołuje mobilizację organizmu. Nieustanne pobudzenie zwiększa ryzyko chorób serca.

Nie pomagają w rzuceniu palenia. Dr Elżbieta Puścińska z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie: Elektroniczne papierosy podtrzymują nałóg, nie pomagają w wyjściu z niego. Paląc co chwilę e-papierosa można non-stop podtrzymywać stały poziom nikotyny w organizmie.

Zachęcają do palenia. Młodzi, którzy spróbowali e-papierosów, częściej niż inni sięgają po wyroby tytoniowe – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców.

Argumenty za e-papierosami

Ułatwiają zerwanie z nałogiem. Zerwanie z nałogiem palenia to bardzo duże wyzwanie i rzadko udaje się to za pierwszym razem. E-papierosy to ułatwiają - argumentują zwolennicy e-papierosów.

Są mniej szkodliwe niż zwykłe papierosy. „Szacunki wskazują, że e-papierosy są o 95 proc. mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy, a kiedy ich użyciu towarzyszy profesjonalne wsparcie w rzucaniu palenia, pomagają większości palaczy zerwać z nałogiem tytoniowym” – czytamy w raporcie „E-cigarettes: an evidence update”, opublikowanym przez Public Health England – brytyjską agencję rządową zajmującą się zdrowiem publicznym.

W oparach jest mniej szkodliwych substancji niż w dymie papierosowym. Wśród ok. 4 tysięcy pierwiastków i związków chemicznych występujących w palącym się papierosie wiele ma działanie toksyczne, mutagenne czy rakotwórcze. Tymczasem w oparach e-papierosów wykryto jedynie śladowe ilości pewnych substancji toksycznych; ich stężenie było od 9 do 450 razy mniejsze niż w dymie papierosowym.

Są mniej szkodliwe dla otoczenia. Bierne palenie, czyli wdychanie dymu papierosowego przez osoby niepalące ma negatywny wpływ na stan ich zdrowia. Na razie brak jest badań na temat szkodliwości biernego wdychania oparów z e-papierosów.

Estetyka. E-papierosy nie powodują żółknięcia zębów, nieświeżego oddechu, pogorszenia stanu skóry, włosów i paznokci. Nie pozostawiają nieprzyjemnego zapachu w pomieszczeniach.

E-papierosy tylko dla dorosłych

W Polsce sprzedaż e-papierosów jest zakazana osobom poniżej 18. roku życia. Jedynym właściwym działaniem jest promowanie rzucania palenia oraz niepalenia zarówno zwykłych papierosów, jak i papierosów elektronicznych – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Od 2018 r. tzw. liquidy, czyli płyny do e-papierosów, będą opodatkowane akcyzą, podobnie jak wyroby tytoniowe. W praktyce oznacza to wzrost ich cen.


źródło: PAP Zdrowie

BG

© Wszelkie prawa zastrzeżone.


Zobacz też: E-papierosy także szkodzą

imageLubię to! Skomentuj25 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości