Blog
Salon24 Zdrowie
Salon24 Zdrowie
5 obserwujących 293 notki 233648 odsłon
Salon24 Zdrowie, 11 stycznia 2017 r.

E-papierosy także szkodzą

3053 9 0 A A A

Przewlekły kaszel, zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych i zapalenie oskrzeli – takie objawy zaobserwowano u osób stosujących e-papierosy. 

Naukowcy uważają, że rzucenie palenia jest jedną z najskuteczniejszych metod medycznych chroniących zdrowie. Szkodliwy wpływ tysięcy związków zawartych w dymie papierosowym nie ulega żadnym wątpliwościom. Tymczasem coraz większą popularność zyskują e-papierosy, których marketing przekonuje, że są zdrowszą alternatywą. Czy na pewno?

Profesor medycyny Rob McConnell z Uniwersytetu Południowej Karoliny, który kierował zespołem badaczy ma solidne podstawy, by podważać przekonanie o rzekomej małej szkodliwości e-papierosów.

Zespół zajmował się wpływem e-papierosów na takie objawy u nastolatków, jak przewlekły kaszel, zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych i zapalenie oskrzeli. 

Naukowcy przeanalizowali kwestionariusze wypełnione przez ponad 2000 nastolatków. 76 proc. z nich nigdy nie paliło e-papierosa, niemal 15 proc. - paliło w przeszłości (powyżej 30 dni przed badaniem) i niemal 10 proc. palących e-papierosy (przynajmniej raz paliło e-papierosa w ciągu ostatnich 30 dni przed badaniem).

Okazało się, że ryzyko pojawienia się przewlekłego kaszlu/zalegania wydzieliny w drogach oddechowych/zapalenia oskrzeli było o ok. 85 proc. wyższe u byłych użytkowników e-papierosów i dwa razy wyższe wśród obecnych palaczy liquidów. 

Choć prof. McConnell zastrzega, że potrzebne są dalsze badania nad długotrwałym wpływem e-papierosów na zdrowie, to podkreśla, że młodzi powinni powstrzymywać się od palenia nie tylko papierosów, ale i e-papierosów, działając na korzyść swojego zdrowia.

Nic dziwnego, że badacze popierają decyzję amerykańskiej Agencji do spraw Żywności i Leków, zakazującą sprzedaży e-papierosów osobom poniżej 18. roku życia, a także władz Kalifornii, które zakazały sprzedaży tych produktów osobom poniżej 21. roku życia.

Elektroniczne papierosy to urządzenia, które wykorzystują nikotynę rozpuszczoną w tzw. liquidzie. Ponieważ dopiero niedawno pojawiły się na rynku, nie jest dokładnie znany skład dymu z e-papierosów, podobnie jak i jego wpływ na zdrowie. Szacuje się, że w Polsce z e-papierosów korzysta nawet 1,5 mln osób. Znane są doniesienia na temat tego, że e-papierosy pomagają w rzuceniu palenia tradycyjnych. Jednak produkty te wciąż budzą duże kontrowersje wśród naukowców.

Praca prof. McConnella została opublikowana w piśmie “American Journal of Respiratory adn Critical Care”.


AK

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Tematy w dziale Rozmaitości