Posłanka PiS kontra Piątnica. Awantura o maseczki dla niezaszczepionych pracowników

Maseczki dla niezaszczepionych. Posłanka Siarkowska uważa, że to przykład segregacji.
Maseczki dla niezaszczepionych. Posłanka Siarkowska uważa, że to przykład segregacji.
Posłanka Anna Maria Siarkowska uważa, że kierownictwo firmy Piątnica próbowało łamać prawo, nakładając obowiązek noszenia maseczek dla niezaszczepionych pracowników.

- Kiedy stanę przed wyborem kupna sera lub śmietany, będę pamiętać o pracownikach Piątnica. Segregacja sanitarna nie ma ustawowych podstaw prawnych i jest sprzeczna z polską konstytucją - oświadczyła posłanka PiS Anna Siarkowska, która jest jedną z przeciwniczek paszportów covidowych w polskim Sejmie, a także nie zgadza się na zamykanie branż gospodarki w czasie pandemii koronawirusa. 

Maseczki dla niezaszczepionych 

Chodzi o zarządzenie firmy mleczarskiej, która w zarządzeniu prezesa nakazała wszystkim niezaszczepionym pracownikom na COVID-19 poruszanie się w maseczkach ochronnych przy produkcji wyrobów. Wewnętrzne przepisy weszły w życie od 31 maja - czytamy w piśmie, które udostępniła Siarkowska. 

Parlamentarzystka wpadła też na pomysł zgłaszania krytycznych uwag w listach do szefostwa Piątnicy. - Warto napisać do zarządu, co myślicie o takich praktykach. Wystarczy krótki e-mail - dodała Siarkowska. 

 


Zobacz:

Twitter zawiesił polskiego lekarza, który negował sens lockdownu. Wrócił na innym profilu

Sondaż: ponad 40 procent dla Zjednoczonej Prawicy

PKB Polski wystrzeli w górę. Analizy ekonomistów nie pozostawiają wątpliwości


Wielu internautów, krytykujących lockdown i restrykcje w obliczu pandemii koronawirusa oraz negujący samo istnienie zarazy, poparło inicjatywę posłanki. Pojawiły się na Twitterze również uwagi, że skoro Siarkowska szanuje wolność gospodarczą i swobodę w podejmowaniu decyzji przez właścicieli firm, to nie powinna zabraniać prezesowi Piątnicy nakładać obowiązków sanitarnych dla niezaszczepionych pracowników.

- Zobowiązanie do noszenia masek wyłącznie osób niezaszczepionych nie ma podstaw prawnych i jest zwykłą dyskryminacją. Szczepionka jest nieobowiązkowa, zaś pracodawca nie może przetwarzać informacji o statusie szczepiennym pracownika - odparła.

 

Reakcja spółdzielni Piątnica 

Spółdzielnia mleczarska Piątnica wystosowała komunikat, który cytuje portal "InnPoland". Z jego treści dowiadujemy się, że zarządzenie zostało dziś uchylone. 

"Zarządzenie nr 3/2021 dotyczące m.in. zwolnienia z obowiązku noszenia maseczek osób zaszczepionych zostało uchylone i z dniem 1 czerwca 2021 roku przywrócone zostały dotychczasowe zasady dotyczące stosowania środków ochronnych przez wszystkich pracowników. Decyzja o uchyleniu została podjęta w związku z głosami sprzeciwu ze strony niektórych pracowników Spółdzielni oraz konsumentów, których zdanie jest dla nas zawsze bardzo ważne" - podkreślono. 

"Jednocześnie informujemy, iż wprowadzenie zarządzenia nr 3/2021 było podyktowane wyłącznie troską OSM Piątnica o zapewnienie zarówno bezpiecznych, jak i komfortowych warunków pracy naszym pracownikom i znajdowało ono pełne umocowanie w obowiązujących przepisach prawa, w tym także w § 25 ust. 1 pkt 2 lit. c) Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii" - wytłumaczono. 

GW


Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka