Watykan potwierdza: wysłannik w Polsce sprawdzał fakty na temat kard. Dziwisza

Kardynał Stanisław Dziwisz.
Kardynał Stanisław Dziwisz.
Emerytowany arcybiskup Genui, kardynał Angelo Bagnasco weryfikuje doniesienia na temat tuszowania przypadków pedofilii przez byłego metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza - ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Angelo Bagnasco przyleciał do Polski i przebywał w kraju od 17 do 26 czerwca na prośbę Stolicy Apostolskiej. Papież Franciszek chce sprawdzić, czy doniesienia pojawiające się wokół osoby kardynała Dziwisza są prawdziwe.  

Zobacz:

"Czeka nas trzęsienie ziemi". Papież Franciszek wziął się za kard. Dziwisza

"Don Stanislao"- mocny reportaż TVN24. Kard. Dziwisz wydał oświadczenie

- Jej celem była weryfikacja sygnalizowanych, także publicznie, zaniedbań kard. Stanisława Dziwisza podczas pełnienia przez niego funkcji arcybiskupa metropolity krakowskiego (2005-2016)  - czytamy w oficjalnym komunikacie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, przekazanym dzisiaj.

- Kardynał Bagnasco zapoznał się z dokumentami i odbył szereg spotkań, a relację z wizyty przedstawi Stolicy Apostolskiej - podano. Wiadomo, że jedną z osób, które wysłuchał wysłannik Watykanu, był ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, od lat krytykujący kardynała Dziwisza za brak reakcji na pojawiające się wiadomości o przypadkach molestowania seksualnego przez księży.  


- Watykan prowadzi własne śledztwo. Niedawno ws. pewnego polskiego biskupa składałem zeznania przed komisję z Watykanu, złożoną z obcokrajowców, którzy specjalnie przyjechali do Polski, aby zbadać sprawę. To oznacza, że papież Franciszek traci chyba zaufanie dla władz polskiego episkopatu. A blokowanie przekazania akt kościelnych dla komisji państwowej tylko go w tym utwierdza - opisywał ks. Isakowicz-Zaleski. 

Przeczytaj więcej: 


GW

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo