Najnowszy sondaż. PiS może spać spokojnie, rośnie Konfederacja

PiS prowadzi w sondażach poparcia dla partii politycznych. Fot. PiS
PiS prowadzi w sondażach poparcia dla partii politycznych. Fot. PiS
PiS cieszy się największym poparciem wśród Polaków - wynika z sondażu pracowni Pollster dla "Super Expressu". Jeśli Donald Tusk zamierza wrócić do polityki, będzie musiał prawdopodobnie porozumieć się z Szymonem Hołownią.

- Partie opozycyjne są skazane na współpracę - komentował w tabloidzie rozkład poparcia dla partii politycznych politolog Bartłomiej Biskup. W przeciwnym razie PiS - gdyby doszło do przedterminowych wyborów - utrzyma władzę, dogadując się z posłami innych partii lub zawiązując koalicję.  

Czytaj:

Zbigniew Girzyński odpowiada Terleckiemu. Został skazany na „polityczną śmierć”

Ekspert o "debaronizacji" PiS: Chodzi o powstrzymanie kolejnych rozłamów

Były senator PiS znęcał się nad psem. Mocny akt oskarżenia

PiS na czele sondażu

Na Zjednoczoną Prawicę, czyli sojusz PiS, Porozumienia i Solidarnej Polski zamierza głosować 35,8 proc. respondentów. W rozmowie z "Super Expressem", zadowolenia z wciąż wysokiego poparcia nie ukrywali wicerzecznik partii rządzącej Radosław Fogiel i Karol Karski. Politycy PiS uważają, że to zasługa spełnionych obietnic wyborczych i głośnych zapowiedzi z "Polskiego Ładu". 

Na drugim miejscu w notowaniu znalazła się Polska 2050. Na formację Szymona Hołowni chciałoby oddać głos 23 proc. badanych. Koalicja Obywatelska wylądowała na trzecim miejscu z rezultatem 21 proc. Konfederacja cieszy się poparciem 7,99 proc. biorących udział w sondażu. 6,32 proc. - to obecnie elektorat Lewicy, natomiast progu wyborczego nie przekroczyłoby PSL - 4,84 proc. 

Zła wiadomość dla Gowina i Ziobry

Jeśli każdy z koalicjantów rządzących ruszy do wyborów oddzielnie, partie Jarosława Gowina i Zbigniewa Ziobry nie mają szans na wejście do Sejmu. PiS i tak wygrałby pojedynek wyborczy z wynikiem 34,31 proc., zaś na Polskę 2050 zadeklarowało głos 23,88 proc. respondentów. W takim wariancie Koalicja Obywatelska uzyskałaby 21,12 proc. 

- Partia Hołowni jest chyba najbardziej tajemniczą partią w Polsce. Jeżeli chodzi o koalicję, to wykluczyli tylko z PiS-em. PO też im oczywiście nie leży, ale myślę, że jeśli będzie to koalicja pod wodzą Szymona Hołowni, to spojrzy na to łaskawszym okiem - analizował Biskup w "SE". 

Zobacz też: 


GW

Lubię to! Skomentuj36 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka