Mały atom w Polsce. PKN ORLEN rozpoczyna współpracę z Synthosem

PKN ORLEN podpisał umowę ramową ws. małego atomu.
PKN ORLEN podpisał umowę ramową ws. małego atomu.
PKN ORLEN i Synthos podpisały umowę ramową w sprawie wdrażania technologii małych i mikro reaktorów jądrowych. Docelowo powstanie też spółka zarządzająca przedsięwzięciem.

O nowych planach płockiego koncernu poinformował na briefingu prasowym Daniel Obajtek. - Podpisaliśmy umowę ramową o współpracy w zakresie energetyki zeroemisyjnej pomiędzy PKN Orlen a Synthosem SA. Dotyczą rozwoju i wdrażania technologii zeroemisyjnej, technologii jądrowej małych i mikro reaktorów atomowych - stwierdził prezes PKN ORLEN. 

Zobacz:

Pierwszy "Orlen w Ruchu" już otwarty. To ma być silna konkurencja dla Żabki i InPost

Nowy ORLEN - koncern multienergetyczny - staje się faktem

PKN ORLEN zakończył emisję zielonych obligacji

- Umowa zakłada, że w ciągu trzech miesięcy opracowujemy szczegółowe warunki naszej współpracy - przypomniał Obajtek. 

- Jako Orlen będziemy inwestować w technologię SMR, ale to w żaden sposób nie koliduje z planami polskiego rządu dotyczącymi budowy dużych reaktorów jądrowych. SMR-y są łatwiejsze w budowie, zeroemisyjne, mają niski koszt eksploatacji, mogą zasilić polski system energetyczny - wyjaśnił Obajtek.

- SMR-y będą miały moc do 300 MW, ich budowa jest tańsza i szybsza, co gwarantuje szybszą stopę zwrotu - dodał prezes PKN ORLEN.

- Grupa ORLEN we współpracy z Synthos zaangażuje się w rozwój mikro i małych reaktorów jądrowych. Zastosowanie tej innowacyjnej technologii to bardzo istotny krok w realizacji strategii neutralności emisyjnej koncernu i znaczące zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju - napisał też na Twitterze szef paliwowego giganta.  

 

- W Polsce trwają spekulacje, czy małe reaktory jądrowe wyprzedzą duże i czy plany Orlenu nie kolidują z rządowym programem energetyki jądrowej, który zakłada, że w 2033 r. ruszy w kraju pierwszy duży reaktor do produkcji prądu - pisała o wspólnej inwestycji PKN ORLEN i Synthosu "Dziennik Gazeta Prawna". Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury Piotr Naimski zapewniał jednak, że nie dojdzie tu do kolizji. 

- Przedstawiciele polskiego rządu w przeszłości ostrożnie wypowiadali się na temat małych reaktorów, umowa ze spółką Skarbu Państwa z pewnością ułatwiłaby Synthosowi przecieranie szlaków, także regulacyjnych, w związku z projektem małego reaktora - podkreśliła redakcja dziennika. 

Przeczytaj też: 


GW


Lubię to! Skomentuj21 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka