Nowy ORLEN - koncern multienergetyczny - staje się faktem

PKN ORLEN będzie największym w regionie koncernem multienergetycznym. Fot. Shutterstock
PKN ORLEN będzie największym w regionie koncernem multienergetycznym. Fot. Shutterstock

Skarb Państwa podpisał umowę o ws. przejęcia przez PKN ORLEN Lotosu i PGNiG. Transakcja odbędzie się bezgotówkowo przez podniesienie udziałów.

Ministerstwo Aktywów Państwowych, PKN ORLEN, PGNiG i Grupa LOTOS potwierdziły strukturę połączenia spółek. Podpisana czterostronna umowa przewiduje taką formułę połączenia, która gwarantuje stabilną kondycję finansową nowej firmy i uwzględnia potrzeby akcjonariuszy wszystkich spółek, w tym mniejszościowych. Ustalono, że liderem będzie PKN ORLEN - jako firma, która ma potrzebne know-how, funkcjonuje najbardziej dynamicznie i działa nie tylko na polskim rynku.


Scenariusz działań przewiduje, że przejęcie Lotosu i PGNiG przez PKN ORLEN będzie miało charakter bezgotówkowy. W nowym podmiocie Skarb Państwa podniesie swoje udziały z obecnych niecałych 30 proc. do 50 proc. Wysoki udział Skarbu Państwa w koncernie zabezpieczy polskie interesy narodowe i gospodarcze, m. in. przed wrogim przejęciem – mówił na konferencji prasowej wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Wicepremier podkreślił, że rząd ma pełne zaufanie do prezesa PKN ORLEN Daniela Obajtka.

Jacek Sasin tłumaczył, że zmieniający się świat wymaga tego, aby Polska dysponowała silnym podmiotem gospodarczym w obszarze energetyczno-paliwowym. − Borykamy się z ogromnymi wyzwaniami wynikającymi z polityka energetyczną, wyzwaniami na rynku energetycznym, silną konkurencją. Aby im sprostać, musimy stworzyć silny polski podmiot. Decyzje w tej sprawie zapadły trzy lata temu – powiedział. Dodał, że proces tworzenia polskiego koncernu multienergetycznego rodził się przez wiele lat. − Już prezydent Lech Kaczyński miał wizję stworzenia wielkiego polskiego podmiotu, polskiej marki, która będzie mogła skutecznie konkurować z podmiotami zagranicznymi – powiedział wicepremier.


− Tworzymy zintegrowany i zdywersyfikowany koncern paliwowo-energetyczny bazujący na silnych stronach każdej ze spółek, zdolny do stawienia czoła wyzwaniom transformacji energetycznej i sprostania międzynarodowej konkurencji – powiedział prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek. Zauważył, że bezgotówkowy charakter transakcji znacznie zwiększa siłę inwestycyjną nowego koncernu, a wobec dzisiejszych wyzwań rynku są one niezbędne i kosztowne.

Obecni akcjonariusze Grupy Lotos i PGNiG w zamian za akcje posiadane w kapitałach zakładowych tych spółek obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN ORLEN i z dniem połączenia staną się akcjonariuszami nowego Orlenu.

W wyniku połączenia powstanie Grupa o łącznych rocznych przychodach na poziomie ok. 200 mld zł i łącznym, zróżnicowanym zysku operacyjnym EBITDA, który szacowany jest na ok. 20 mld zł. To oznacza, że pod względem kapitalizacji i osiąganych wyników finansowych silny polski koncern multienergetyczny będzie dorównywał, a nawet przewyższy potencjał europejskich konkurentów.

Konsolidacja wzmocni też pozycję w negocjacjach cenowych z kontrahentami z USA, krajów Bliskiego Wschodu czy Rosji na dostawy surowców. Optymalizacja kosztów przełoży się na większą stabilność cen energii, w tym paliw. Połączony podmiot będzie miał zintegrowany łańcuch wartości - od poszukiwań i wydobycia, przez rafinerię, petrochemię oraz nowoczesną energetykę i ciepłownictwo, aż po sprzedaż detaliczną.


BG


Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka