Tusk: to nie Polska, tylko Kaczyński ze swoją partią wychodzą z Unii

Donald Tusk i Borys Budka. Fot. PAP
Donald Tusk i Borys Budka. Fot. PAP
To nie Polska, tylko Kaczyński ze swoją partią wychodzą z Unii. I tylko my, Polacy, możemy skutecznie się temu przeciwstawić. Bo wbrew pisowskiej propagandzie, nikt nikogo w Unii nie trzyma na siłę - podkreślił w środę lider PO Donald Tusk.

"To nie Polska, tylko Kaczyński ze swoją partią wychodzą z Unii. I tylko my, Polacy, możemy skutecznie się temu przeciwstawić. Bo wbrew pisowskiej propagandzie, nikt nikogo w Unii nie trzyma na siłę" - napisał Tusk na Twitterze po ogłoszeniu środowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

Polecamy:

„W Niemczech trybunał uznał wyższość krajowego prawa. I czy ktoś wyrzuca Niemców z Unii?”

TSUE o Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Żądanie "natychmiastowego zawieszenia"

Orzeczenie TK odnośnie TSUE

TK orzekł w środę po południu, że przepis traktatu unijnego, na podstawie którego Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją. Pytanie prawne w tej sprawie zostało skierowane do TK przez Izbę Dyscyplinarną SN.

TSUE kontra TK

Nieco wcześniej w środę poinformowano, że Polska została zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Decyzję o zastosowaniu środków tymczasowych podjęła wiceprezes TSUE Rosario Silva de Lapuerta.

W czwartek TSUE ma ogłosić orzeczenie w sprawie skargi Komisji Europejskiej dotyczącej wprowadzonego w Polsce nowego modelu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Tego dnia również polski Trybunał Konstytucyjny ma kontynuować przerwaną we wtorek rozprawę dotyczącą wniosku premiera Mateusza Morawieckiego w kwestii zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym zapisanej w Traktacie o Unii Europejskiej.

KW

Czytaj dalej:

Trybunał Konstytucyjny odpowiedział TSUE w sprawie polskiego sądownictwa

Jarosław Gowin we Włoszech. Nie jest to jednak urlop

Były minister obrony: Zakup tych czołgów zwiększa bezpieczeństwo Europy

Poncyljusz (KO) na kolanach przed sklepem odmawia „Ojcze Nasz”

Amerykańskie czołgi dla polskiej armii? Ekspert: Nasze firmy nie będą z tego mieć nic

Lubię to! Skomentuj176 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka