Były minister obrony: Zakup tych czołgów zwiększa bezpieczeństwo Europy

Jarosław Kaczyński. Konferencja dot. kontraktu na pozyskanie przez Siły Zbrojne RP czołgów M1A2 ABRAMS SEPv3. Fot. PAP/Mateusz Marek
Jarosław Kaczyński. Konferencja dot. kontraktu na pozyskanie przez Siły Zbrojne RP czołgów M1A2 ABRAMS SEPv3. Fot. PAP/Mateusz Marek
Poprzez te zakupy Polska zwiększa potencjał obronny Europy i NATO na najtrudniejszym, najbardziej narażonym na atak ze wschodu odcinku, od strony tak zwanej bramy smoleńskiej. Dzięki zakupieniu Abramsów bezpieczniejsza jest zarówno Polska, jak i cała Europa – mówi Salonowi 24 Jan Parys, minister obrony narodowej w rządzie Jana Olszewskiego. a

Co oznacza w praktyce ogłoszenie zakupu przez polską armię czołgów Abrams?

Jan Parys: Oznacza realizację założeń, przyjętych podczas szczytu Paktu Północnoatlantyckiego, w którym kraje członkowskie zobowiązały się do zwiększania swoich potencjałów obronnych. Jednocześnie deklaracja zakupu tych czołgów wskazuje też, że Polska bardzo poważnie traktuje nie tylko zobowiązania wobec sojuszników, ale konieczność przeciwdziałania zagrożeniom. I, że polska dyplomacja widzi zagrożenie płynące ze strony wschodniej – konkretnie ze strony Federacji Rosyjskiej. Tymczasem Rosja to nie kwestie współpracy handlowej, gospodarczej, ale przede wszystkim polityka, która może stanowić realne zagrożenie. Zakup nowoczesnego sprzętu potencjał obronny zwiększa, co w sposób oczywisty to zagrożenie niweluje.

A decyzja o wyborze akurat czołgu Abrams, to doskonały zakup pod względem wojskowym, czy może chodzi jedynie o zadowolenie amerykańskiego sojusznika?

Czołgi typu Abrams to pojazdy najnowszej generacji, nasi żołnierze zyskają możliwość służby na najnowocześniejszym, najlepszym sprzęcie. Myślę, że nasz Sztab Generalny ma pomysł, gdzie te czołgi będą rozmieszczone. Natomiast w przypadku takich zakupów liczy się przede wszystkim jakość i przydatność sprzętu, przypomnę, że niedawno polska armia zakupiła drony pochodzące z Turcji. Poprzez te zakupy Polska zwiększa potencjał obronny Europy i NATO na najtrudniejszym, najbardziej narażonym na atak ze wschodu odcinku, od strony tak zwanej bramy smoleńskiej. Dzięki zakupieniu Abramsów bezpieczniejsza jest zarówno Polska, jak i cała Europa.

Jeśli chodzi o relacje z USA, to oprócz zakupu amerykańskiego sprzętu mieliśmy ostatnio szereg spraw we wzajemnych relacjach trudnych – czy to pomysł ustawy, mogącej doprowadzić fo cofnięcia koncesji dla należącej do Amerykanów stacji TVN, czy to wokół spraw LGBT….

Relacje ze Stanami Zjednoczonymi opierają się na pragmatyzmie i wzajemnej współpracy. I te relacje wojskowe, współpraca w ramach NATO są znacznie ważniejsze niż rozmaite kwestie medialne czy obyczajowe.

Czytaj dalej:

Amerykańskie czołgi dla polskiej armii? Ekspert: Nasze firmy nie będą z tego mieć nic

Nowoczesne czołgi dla polskiej armii. Ważna konferencja Kaczyńskiego i Błaszczaka

„W Niemczech trybunał uznał wyższość krajowego prawa. I czy ktoś wyrzuca Niemców z Unii?”

Są pierwsze polskie badania na temat skuteczności szczepionek. Poznaj wnioski

Woś: Bogu dzięki za Mosbacher

Lubię to! Skomentuj44 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo