Jeff Bezos już na ziemi. Podróż miliardera w kosmos trwała 10 minut

Jeff Bezos po wylądowaniu na ziemi. Fot: PAP/EPA/BLUE ORIGIN
Jeff Bezos po wylądowaniu na ziemi. Fot: PAP/EPA/BLUE ORIGIN
Rakieta New Shepard należąca do firmy Blue Origin oraz kapsuła z pasażerami, wśród których był Jeff Bezos (najbogatszy człowiek świata i twórca Amazon) wylądowały we wtorek w porcie kosmicznym po swoim pierwszym udanym załogowym locie. Autonomicznie sterowany pojazd zaliczył w ten sposób swoje 16. udane samodzielne lądowanie.

Opadająca za pomocą spadochronu kapsuła z pasażerami powróciła po niecałych 11 minutach lotu. Wszyscy pasażerowie powrócili w dobrej kondycji.

Lot w "Kosmos"

Rakieta New Shepard wystartował z Van Horn w stanie Teksas w USA i osiągnął wysokość 106 km nad Ziemią, czyli tak zwaną "granicę kosmosu". Przed wtorkowym lotem firma Blue Origin przeprowadziła, począwszy od 2015 roku, 15 pomyślnych bezzałogowych lotów testowych. Bezos już zapowiedział, że jeżeli planowany lot zakończy się sukcesem, to dwa kolejne odbędą się pod koniec tego roku.

Lot odbył się w rocznicę pierwszego lądowania człowieka na Księżycu 20 lipca 1969 roku, do którego doszło podczas amerykańskiej misji załogowej Apollo 11.

- Nie mogę się już doczekać, kiedy zostanę przypięty pasami. (...) Jestem podekscytowany - mówił przed lotem Jeff Bezos.

Załoga rakiety

Sześcioosobowa kapsuła firmy Blue Origin mierząca 59 stóp oderwie się od ziemi na lot na odległość ponad 60 mil.

Czytaj:

Oprócz Bezosa, udział w wydarzeniu wzielu udział jego brat Mark, pionierka kosmonautyki w USA Wally Funk, która w wieku 82 lat stanie się najstarszą astronautką w historii, a także 18-letni student fizyki Oliver Daemen, który z kolei stał się najmłodszym w historii uczestnikiem lotu kosmicznego.

Twórca Amazon

Jeff Bezos to właściciel założonego w 1994 roku portalu amazon.com., który jest największym na świecie sklepem internetowym. Od 2018 roku Amerykanin jest najbogatszym człowiekiem świata według rankingu agencji Bloomberg. „Forbes” szacuje jego majątek na ponad 200 mld dolarów, z czego większość stanowią akcje właśnie Amazon.

Czytaj więcej:

Lubię to! Skomentuj19 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie