Dotarł do granicy z kosmosem. Miliarder prześcignął swojego konkurenta

Statek VSS Unity z Richardem Bransonem na pokładzie. Fot. PAP/EPA
Statek VSS Unity z Richardem Bransonem na pokładzie. Fot. PAP/EPA
Statek VSS Unity z miliarderem Richardem Bransonem dotarł do granicy między atmosferą ziemską a kosmosem. Biznesmen spełnił marzenie swojego życia i uprzedził innego miliardera, założyciela Amazona - Jeffa Bezosa.

Samolot kosmiczny o napędzie rakietowym wystartował w niedzielę rano z powietrza, po wyniesieniu go na wysokość 13 km przez specjalny statek złożony z dwóch połączonych samolotów. Stamtąd VSS Unity odbył lot na granicę atmosfery ziemskiej 88 km nad Ziemią.  

Zobacz:

Nowa era w podboju Kosmosu: Jeff Bezos vs, Richard Branson vs. Elon Musk vs. Tim Ellis

Elon Musk jeszcze przyspiesza tempo

Miliarder wraz z dwoma pilotami i trzema innymi członkami załogi spędził w stanie nieważkości około 4 minut, po czym zaczął schodzenie do lądowania w porcie kosmicznym Virgin Galactic - w hrabstwie Sierra w stanie Nowy Meksyk. Był to pierwszy lot maszyny z pełną załogą. Wcześniej statek odbył trzy udane załogowe loty testowe. 

Zobacz wyczyn Bransona 


70-letniemu Bransonowi, twórcy koncernu Virgin, udało się w ten sposób wyprzedzić innego miliardera i konkurenta w kosmicznym wyścigu, założyciela Amazona Jeffa Bezosa, który też ma odbyć lot suborbitalny na pokładzie swojej rakiety New Shepard. - To było doświadczenie mojego życia - oznajmił Branson z pokładu maszyny.  

Wyścig o podbój kosmosu

Wyścig miliarderów stanowi przetarcie nowego szlaku dla turystyki kosmicznej, z której dotąd skorzystało jedynie kilka osób. Virgin Galactic ma zacząć komercyjne loty w przyszłym roku, po dokonaniu kolejnych trzech lotów testowych. Firma nie narzeka na brak zainteresowania, bo według doniesień swoje miejsca na pokładzie zarezerwowało - za kwotę ok. 250 tys. dolarów - już kilkuset chętnych.

Firma Bezosa Blue Origin już 20 lipca ma wynieść - obok samego miliardera i jego brata - swojego pierwszego kosmicznego turystę, który za bilet zapłacił 28 mln dolarów. Przed startem Bransona przedstawiciele Blue Origin zwracali uwagę, że w odróżnieniu od lotu New Shepard, lot VSS Unity nie przekroczy tzw. linii Karmana, jednej z umownych granic między atmosferą i przestrzenią kosmiczną, znajdującą się 100 km nad Ziemią. Linia Karmana uznawana jest przez NASA, podczas gdy siły powietrzne USA granicę wyznaczają na poziomie 50 mil, tj. 80,46 km. 

Musk widzem wyprawy Bransona

Podczas niedzielnego startu wśród widzów był też inny uczestnik wyścigu miliarderów, Elon Musk. Jego firma SpaceX w 2023 roku planuje komercyjny lot na orbitę Księżyca, zaś we wrześniu tego roku - pierwszy w pełni cywilny załogowy lot na orbitę okołoziemską.

GW

Lubię to! Skomentuj28 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie