Niepokój we Francji. Znowu starcia antycovidowców z policją

Protesty we Francji ws. paszportów covidowych. Fot. PAP/EPA
Protesty we Francji ws. paszportów covidowych. Fot. PAP/EPA
Funkcjonariusze służb musieli użyć gazu łzawiącego wobec demonstrujących sprzeciw ws. paszportów covidowych. Protesty odbyły się w sobotę w wielu francuskich miastach: Paryżu, Rennes, Nantes, Montpellier, Nicei, Lille, Strasburgu i Lyonie.

To trzecia z rzędu sobota protestów przeciw wprowadzeniu obowiązku posiadania przepustki sanitarnej, by np. móc brać udział w wydarzeniach kulturalnych czy sportowych. W przeddzień manifestacji w Paryżu spodziewano się, że weźmie w niej udział około 150 tys. osób. Minionej soboty w stolicy demonstrowało 161 tys. demonstrantów, a dwa tygodnie temu - 110 tys. Ostatecznie na ulicach pojawiło się kilkadziesiąt tysięcy przeciwników polityki rządu. 

Zobacz też: 

Liderka antyszczepionkowców z niecodziennym apelem. Prosi o wpłaty na... nowe sprzęgło

Przełom w poszukiwaniach skutecznego leku na COVID-19. Ważne odkrycie Niemców

U dzieci może wystąpić zespół pocovidowy. Nawet jeśli zakażenie przejdą bezobjawowo

Jeden z dwóch marszów protestacyjnych zorganizował były zastępca szefowej skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen, założyciel małej eurosceptycznej partii Patrioci, Florian Philippot.

Uczestnicy tej demonstracji zaatakowali dwie dziennikarki AFP, opluwając je i lżąc, ponadto tłum uniemożliwił im nakręcenie relacji filmowej z marszu. Dyrekcja AFP podjęła decyzję o wycofaniu obu reporterek i zrezygnowała z obsługi manifestacji.

Biorący udział w drugim marszu przedstawiciel ruchu "żółtych kamizelek" Jerome Rodrigues tuż przed rozpoczęciem marszu krytykował rząd i media, które chcą jego zdaniem "sprzedać Francuzom informację o skuteczności szczepionki, nie mając nawet dowodów". 

Petardy i gaz łzawiący 

Około godz. 16 w pobliżu Placu Republiki policja użyła gazu łzawiącego wobec demonstrantów atakujących ich petardami i krzyczących "nie dla dyktatury!". Manifestujący nieśli transparenty z napisami "(Prezydent Emmanuel) Macron - dymisja" i "Prezydent, posłowie, senatorzy, naukowcy, media - wszyscy tchórze".

Liczące po kilka tysięcy osób manifestacje odbyły się też w innych miastach Francji, m.in. w Rennes, gdzie uczestnicy marszu nieśli plakaty z napisami "Media kłamią! Chcemy prawdy" oraz "Zaszczepcie mnie przeciw kapitalizmowi i faszyzmowi!".

Tłumy wyszły na ulice również w Nantes, Montpellier, Nicei, Lille, Strasburgu i Lyonie.

Przepustka sanitarna obowiązuje od 21 lipca osoby udające się do miejsc kultury i rozrywki, a od 9 sierpnia będzie ona również wymagana, aby wejść do kawiarni, restauracji, pociągów etc.

Według opublikowanego w piątek badania we Francji osoby niezaszczepione stanowią 85 proc. chorych na Covid-19 wymagających hospitalizacji, w tym na oddziałach intensywnej terapii, oraz 78 proc. ofiar śmiertelnych - podaje AFP. 

Wyższa liczba zakażeń na koronawirusa we Francji

W piątek wieczorem francuskie władze poinformowały, że w ciągu minionej doby zdiagnozowano ponad 24 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Na początku lipca średnia dobowa zakażeń nie przekraczała kilku tysięcy.

W środę organizacja Reporterzy Bez Granic (RSF) oznajmiła w komunikacie, że domaga się ochrony dziennikarzy i zagwarantowania im prawa do informowania o manifestacjach w krajach UE przeciw paszportom sanitarnym, podczas których atakowano ostatnio pracowników mediów. Podczas poprzednich manifestacji co najmniej siedmiu dziennikarzy zaatakowano, a wielu innym grożono podczas demonstracji we Francji, Hiszpanii, na Słowacji i we Włoszech.

22 lipca podczas protestu przed budynkiem Senatu w Paryżu dziennikarze BMFTV tylko dlatego uniknęli ataku, że osłonili ich ochroniarze tej telewizji. 

Nie przegap: 

19-latka zginęła pod kołami autobusu. Kierowca zatrzymany. Przerażające nagranie (18+)

Mieszkańcy Borowców boją się wyjść z domu. Jaworek wciąż poszukiwany

Chcesz oglądać program na widowni? Musisz się zaszczepić


GW

Lubię to! Skomentuj25 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka