Punkty nowelizacji prawa o ruchu drogowym przedstawił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Fot.: Twitter/Kancelaria Premiera
Punkty nowelizacji prawa o ruchu drogowym przedstawił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Fot.: Twitter/Kancelaria Premiera

Zaostrzenie kar w prawie o ruchu drogowym. Zapowiedzi i apel premiera

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 44
Rząd przyjął nowelizację prawa o ruchu drogowym. Łamanie przepisów będzie teraz surowiej karane. To pochodna zachowania kierowców na polskich drogach w ostatnim czasie i wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rządowe propozycje na poniedziałkowej konferencji prasowej przed Komendą Stołecznej Policji w Warszawie przedstawił premier Mateusz Morawiecki. Nowelizacja zakłada wprowadzenie wyższych mandatów oraz konieczność zapłacenia renty członkom rodziny ofiary tzw. pirata drogowego.

Apel premiera

Premier Morawiecki zaapelował do kierowców o rozważną jazdę w czasie wakacji i urlopów. - Apeluję, aby sierpień był miesiącem bezpiecznych powrotów z wakacji, bezpiecznych powrotów do domu. Przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego - powiedział szef rządu.

Rząd chce zmienić przepisy o ruchu drogowym, aby poruszanie się samochodem w Polsce było bezpieczniejsze.

Czytaj także:

Proponowane zmiany

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu w Polsce ma od teraz podlegać karze grzywny w wysokości minimum 2,5 tys. złotych albo nawet pozbawieniem wolności. Za naruszenie przepisów o ruchu drogowym kierowca będzie mógł otrzymać 15 punktów karnych. Pieniądze z mandatów mają być przeznaczone na budowę i remonty dróg w kraju.

Grzywna czeka także uczestnika polskiego ruchu drogowego za zagrożenie zdrowia i życia pieszego. Będzie to 1,5 tys. złotych kary.

Nagroda dla wzorowych kierowców

Kary czekają tzw. piratów drogowych, a dla kierowców jeżdżących zgodnie z przepisami rząd przygotował niższą składkę OC. Dostaną ją ci, którzy uniknąć punktów karnych za drogowe wykroczenia.

Ponadto, jazda o ponad 30 km/h będzie skutkowała mandatem w wysokości 1,5 tys. złotych.

Walka z frasobliwymi kierowcami

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało ustami Mateusza Morawieckiego walkę z tzw. piratami drogowymi. Stąd zaostrzenie kar sprawców przestępstw i wykroczeń na polskich drogach.Ten program to kilka tysięcy różnego rodzaju działań w Polsce, takich jak budowa nowych przejść dla pieszych, nowych sygnalizatorów świetlnych, budowa chodników, rond, kładek, doświetlenie przejść, oświetlenie dróg. To wszystko jest bardzo ważne, by poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego

 - powiedział premier.

DS

Polecamy:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka