Wiceminister od Gowina krytykowała "Polski Ład". Będzie dymisja w rządzie

Dni Anny Korneckiej w rządzie Zjednoczonej Prawicy są policzone. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Dni Anny Korneckiej w rządzie Zjednoczonej Prawicy są policzone. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Bliska współpracowniczka wicepremiera Jarosława Gowina, wiceminister Anna Kornecka, straciła stanowisko w rządzie Mateusza Morawieckiego. Powód? Krytyka niektórych zapisów Polskiego Ładu, czyli sztandarowego programu PiS na odbudowę kraju po pandemii.

- Decyzja w sprawie dymisji Anny Korneckiej praktycznie już zapadła, wiceminister najprawdopodobniej opuści rząd w tym tygodniu - ujawniła Interii osoba z otoczenia premiera. Portal podaje, że Kornecka zostanie wyrzucona z rządu dziś wieczorem. Wiceminister rozwoju pracy i technologii zarzucała, że Polski Ład jest niekorzystny dla wielu przedsiębiorców. Podobnie jak Gowin, Kornecka nie akceptuje podniesienia składki zdrowotnej, której nie będzie można odliczyć od podatku. 

- Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o odwołaniu Anny Korneckiej z funkcji podsekretarza stanu. Powodem jest zdecydowanie niezadowalające tempo prac nad kluczowymi projektami Polskiego Ładu w zakresie ułatwienia budowy domów 70m2 oraz zakupu mieszkań bez wkładu własnego - oświadczył rzecznik rządu Piotr Mueller. 


Zobacz:

- Czuję się w obowiązku protestować, jeżeli podejmowane są decyzje mogące potencjalnie, bo jeszcze nie mamy ostatecznej treści ustawy, szkodzić dużej ilości Polaków. Najważniejsze jest, żeby nie podwyższać podatków w najtrudniejszym gospodarczo momencie - stwierdziła Kornecka, komentując propozycje podatkowe Polskiego Ładu. 

Na tym lista zarzutów się nie kończy. Według Interii w Kancelarii Premiera krytykują Kornecką za zbyt powolne tempo prac nad dwoma kluczowymi ustawami z Polskiego Ładu. Chodzi o ramy prawne w sprawie budowy domów do 70 metrów kwadratowych oraz wkład własny do kredytów mieszkaniowych z gwarancją od państwa.

- Nie ukrywam, że premier nie krył oburzenia faktem, że pani minister Kornecka przede wszystkim paraliżuje prace związane z kluczowymi ustawami dotyczącymi Polskiego Ładu - mówił w środę Mueller. Ponadto, Kornecka oceniła, że stacja TVN powinna otrzymać koncesję, tymczasem PiS zamierza przeforsować ustawę, która wykluczy Discovery z polskiego rynku medialnego. 

- Jedni chodzą po mediach i zgłaszają swój powszechny bunt, drudzy szukają rozwiązań i pracują z ludźmi - pisała o Korneckiej inna wiceminister Olga Semeniuk, dodając, że działaczce Porozumienia brak szczegółowej wiedzy na temat Polskiego Ładu. 

GW

Lubię to! Skomentuj38 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka