PAP/Wojtek Jargiło
PAP/Wojtek Jargiło

Tour de Pologne - jaką trasą pojadą kolarze?

Redakcja Redakcja Kolarstwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
78. Tour de Pologne już wystartował. W wyścigu udział bierze 153 kolarzy, w tym dwunastu Polaków. Jaką trasą pojadą kolarze?

78. Tour de Pologne - trasa

78. wyścig Tour de Pologne rozpoczął się na Placu Zamkowym w Lublinie. Udział w nim bierze 153 kolarzy, w tym dwunastu Polaków z faworytem i zwycięzcą wyścigu w 2018 roku Michałem Kwiatkowskim na czele.

Trasa długości 216 kilometrów prowadzi do Chełma. Po drodze kolarze miną trzy górskie premie trzeciej kategorii - w Błażku (50 km), Antolinie (65 km) i Hoszni Abramowskiej (105 km) oraz trzy lotne finisze - w Batorzu (47 km), Godziszowie (71 km) i Krasnymstawie (176 km). Finisz w Chełmie wyznaczono po raz ostatni w 1984 roku.

Do mety prowadzi podjazd po kostce brukowej, na krótkim odcinku mający 8 proc. nachylenia. Etap powinien zakończyć się ok. 18.45.

Utrudnienia dla mieszkańców Lublina

Start honorowy miał miejsce o 13.00 z pl. Zamkowego. Kolumna kolarzy poruszała się pod prąd al. Tysiąclecia do ul. Dolnej 3 Maja, następnie przez ul. 3 Maja, Kołłątaja, Zesłańców Sybiru, Okopową, Narutowicza, al. Piłsudskiego, al. Zygmuntowskie, ul. Lubelskiego Lipca ’80, Cukrowniczą, Krochmalną, Diamentową do Zemborzyckiej. 

Przez godzinę trasa ta była wyłączona z ruchu. Przy granicy obszaru zabudowanego przewidziano tzw. ostry start. Kolarze przejadą ul. Zemborzycką i Osmolicką w kierunku Lublina.

Utrudnienia dla kierowców w Chełmie

Pierwszy etap Tour de Pologne końcy się na Placu Łuczkowskiego w Chełmie. Aby zapewnić kolarzom maksimum bezpieczeństwa, niektóre trasy zostały wyłączone z ruchu, co wiąże się z utrudnieniami.

Ruch dla kierowców będzie utrudniony w lokalizacjach:  ul. Zawadówka, rondo im. R. Dmowskiego, ul. Rejowiecka, wiadukt na alei Armii Krajowej, rondo im. Jana Pawła II, ul. Lubelska, Pl. Łuczkowskiego, ul. Hrubieszowska, rondo im. H. Lewczuka ps. "Młot", Al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, rondo im. Marii i Lecha Kaczyńskich, ul. Żwirki i Wigury, rondo przy Chełmskim Domu Kultury, ul. Stephensona, Pl. Niepodległości, Al. 1 Pułku Szwoleżerów, ul. dr Jadwigi Młodowskiej, ul. Mikołaja Kopernika, ul. Adama Mickiewicza, ul. Obłońska, ul. Zielna, Al. Armii Krajowej.

22 drużyny

Na starcie Tour de Pologne spotkały się 22 drużyny: wszystkie 19 z licencjami World Tour oraz trzy zaproszone: reprezentacja Polski, belgijski Alpecin-Fenix i rosyjski Gazprom-Rusvelo.

W związku z pandemią ceremonie startu i dekoracji zwycięzców po etapach są skrócone do minimum - nie będzie prezentacji zawodników na scenie, podpisywania listy startowej (w imieniu drużyn będą to czynić dyrektorzy sportowi) i hostess. Na metach etapów nie będzie animacji publiczności, konkursów i pokazów choreograficznych. Zawodnicy będą odgrodzeni od widzów i dziennikarzy barierkami.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport