Donald Trump w mocnych słowach ocenił strategię Joe Bidena w Afganistanie. Fot. Flickr
Donald Trump w mocnych słowach ocenił strategię Joe Bidena w Afganistanie. Fot. Flickr

Trump reaguje na kryzys w Afganistanie. "Biden musi odejść"

Redakcja Redakcja Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 171
Były prezydent Stanów Zjednoczonych skrytykował Joe Bidena za sposób wyjścia wojsk USA z Afganistanu. Donald Trump nazywa sposób zdobywania władzy przez talibów "hańbą".

Republikanin nadal jest banowany w mediach społecznościowych w przeciwieństwie m.in. do talibów. Administracja Donalda Trumpa wynegocjowała opuszczenie wojsk NATO z Afganistanu, co miało się wydarzyć do 1 maja w zamian za gwarancję bezpiecznego powrotu żołnierzy do swoich krajów. Sposób w jakim przeprowadzana jest chaotyczna ewakuacja nie uszło uwadze byłego przywódcy Stanów Zjednoczonych.  

Trump ostro o Bidenie 

- To, co Joe Biden zrobił z Afganistanem jest legendarne. To przejdzie do historii jako jedna z największych porażek Ameryki - czytamy w oświadczeniu Trumpa. - Czas, by Biden zrezygnował za dopuszczenie do tego co stało się w Afganistanie! - nawołuje polityk. 

Trump oskarżył ponadto Bidena o nieradzenie sobie z sytuacją pandemiczną w obliczu zwiększonej liczby zakażeń na nowe mutacje koronawirusa i ignorowanie problemu z imigrantami. Amerykańskie siły wojskowe stacjonowały w Afganistanie od 2001 roku. Misja stabilizacyjna rozpoczęła się tuż po atakach terrorystycznych Al-Kaidy z 11 września na World Trade Center i Pentagon. 

Siły talibów zdobyły bez walk pałac prezydencki. Rebelianci zapewniają, że chcą zaprowadzić pokój w Afganistanie. 

Sceny grozy w Kabulu

Lotem błyskawicy w mediach społecznościowych rozeszły się filmy, które obrazują skalę dramatu na lotnisku w Kabulu. Amerykanie odgrodzili teren od Afgańczyków, chcących uciec ze strachu przed muzułmańską rewoltą. Kilku zdesperowanych młodych mężczyzn próbowało dostać się do samolotu wojskowego już po starcie. Na nagraniu widać, jak jeden z nich runął z okolic silnika na pas startowy, a inni spadali na ziemię po wzbiciu się maszyny. 

Lotnisko w Kabulu jest już częściowo pod kontrolą talibów ulokowanych w posterunkach - są oni oddzieleni płotem od sił amerykańskich.

 


Zobacz: 

Dramat na lotnisku w Kabulu. Tak wygląda desperacja Afgańczyków

Afganistan. Na lotnisku w Kabulu padły strzały. Co najmniej 5 osób nie żyje

Talibowie wchodzą do Kabulu. Przygotujmy się na głęboki kryzys świata Zachodu!

Polska wolontariuszka o Lesbos: To poruszające miejsce, które przywodzi na myśl Auschwitz


GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka