Ukraina świętuje 30-lecie niepodległości

PAP/Leszek Szymański
PAP/Leszek Szymański
Ukraina świętuje 30. rocznicę niepodległości. Z tej okazji w centrum Kijowa odbyła się defilada wojskowa. - Jesteśmy spadkobiercami państwowości, która istniała ponad tysiąc lat temu - powiedział w czasie uroczystości prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski. Nie zabrakło również olskich akcentów - nad miastem przeleciały polskie myśliwce F-16.

30. rocznica niepodległości Ukrainy

- Obchodzimy dzisiaj 30. rocznicę proklamowania niepodległości Ukrainy, 30. rocznicę jej zdobycia, a według mnie najlepiej byłoby powiedzieć - 30. rocznicę odrodzenia niepodległości Ukrainy - mówił podczas uroczystości prezydent Wołodymyr Zełenski.

- Będziemy przywracać nie tylko swoich, będziemy przywracać swoje. Historyczne i kulturowe wartości naszego państwa, jakie są za granicą. Nigdy więcej nikomu nie podarujemy nawet kamienia naszej historii, nie pozwolimy na okupację żadnej strony naszej historii, aneksowanie naszych pisarzy, naszych naukowców, naszych bohaterów, którzy zwyciężyli z nazizmem - dodał.

Defilada w centrum Kijowa

Na głównej ulicy w kraju - Chreszczatyku - odbyła się defilada, w której udział wzięło ok. 5 tys. wojskowych, 400 jednostek sprzętu i uzbrojenia i 100 jednostek lotniczych. Maszerowali przedstawiciele sił ukraińskich, a także kilkunastu krajów partnerskich, np. USA, Wielkiej Brytanii, Danii. Polacy wzięli udział w defiladzie w ramach litewsko-polsko-ukraińskiej brygady (LITPOLUKRBRIG).

Nad Kijowem przeleciał m.in. największy transportowy samolot świata - Mrija, a także samoloty NATO. Można było zobaczyć F-16 będące na wyposażeniu Sił Powietrznych RP.

Minuta ciszy dla poległych

Żołnierzom poległym w Donbasie gdzie od 2014 roku trwa konflikt ze wspieranymi przez Rosję separatystami złożono podczas uroczystości hołd minutą ciszy. 

Na Majdanie Niepodległości zgromadzili się przedstawiciele władz ukraińskich i krajów partnerskich, w tym prezydent Polski Andrzej Duda.

Po obu stronach Chreszczatyku ustawiły się tłumy mieszkańców i gości stolicy. Wiele osób ubranych było w tradycyjne, haftowane koszule - wyszywanki. Niektóre kobiety i dziewczynki miały we włosach wianki z wielobarwnych kwiatów. Ludzie trzymali w rękach ukraińskie flagi i balony.

Duda na Ukrainie

Teraz prezydent Andrzej Duda bierze udział w konferencji w Centrum logistycznym „BIOKON”. Prezydent bierze udział w przekazaniu pomocy solidarnościowej dla Ukrainy. Będzie to m.in. sprzęt medyczny, mający pomóc w walce z pandemią Covid-19.

- Polska okazuje swoją solidarność Ukrainie w sposób zmaterializowany - oświadczył prezydent podczas oficjalnego przekazania konwoju z pomocą medyczną, mającą pomóc Ukraińcom w walce z Covid-19.

Duda podkreślił, że cały świat, w tym nasza część Europy, nadal zmaga się z pandemią. Poinformował, że wartość polskiej pomocy to około 18 mln zł, czyli ok. 4 mln euro. "Ta pomoc, która przybyła z Polski [...] znajduje się już tutaj w tym magazynie niedaleko Kijowa i wkrótce zostanie przekazana potrzebującym na Ukrainie" - powiedział.

Sprzęt dla Ukrainy

- Mam nadzieję, że ten sprzęt pomoże ludziom, pomoże tym, którzy na Ukrainie walczą o życie innych: lekarzom, pielęgniarkom, wszystkim tym, którzy takim sprzętem posługują się na co dzień, realizując swoją służbę wobec drugiego człowieka" - mówił. "Chciałbym, żeby to był także widomy znak solidarności i przyjaźni, tego, że Polska jest dobrym sąsiadem, który jest wtedy, kiedy jest potrzebny. Czyli jest to przyjaciel, który jest prawdziwy, bo poznaje się go w trudnej sytuacji, poznaje się go w biedzie. Chciałbym, żeby tak Polska była postrzegana tutaj, na Ukrainie - zaznaczył prezydent.

Prezydent wyraził też nadzieję, że sprzęt do walki z Covid-19 nie będzie potrzebny długo, ale że dzięki niemu uda się pokonać pandemię koronawirusa.

Minister zdrowia Ukrainy Wiktor Liaszko podkreślał, że wsparcie z Polski jest kolejnym dowodem na polsko-ukraińskie partnerstwo, a dostarczony sprzęt pomoże Ukrainie walczyć z Covid-19.

- Dzisiaj, po przyjęciu tego daru, pozostaje nam, Ukraińcom, przyjść do punktów szczepień, przyjąć szczepionki, aby poziom wyszczepienia w Ukrainie był co najmniej tak wysoki jak w Polsce - powiedział.

WP

Czytaj dalej:

Zobacz galerię zdjęć:

Ukraina świętuje 30-lecie niepodległości.fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Ukraina świętuje 30-lecie niepodległości.fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO Duda leci na Ukrainę. fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO Ukraina świętuje 30-lecie niepodległości.fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO Ukraina świętuje 30-lecie niepodległości.fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO Ukraina świętuje 30-lecie niepodległości.fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO Ukraina świętuje 30-lecie niepodległości.fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO Ukraina świętuje 30-lecie niepodległości.fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO Ukraina świętuje 30-lecie niepodległości.fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO +3 zdjęcia +4 zdjęcia
Lubię to! Skomentuj23 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka