Kukiz zaprosi posłów wszystkich partii do nowego zespołu. Będzie bojkot?

Kukiz zaprosi posłów wszystkich partii do nowego zespołu. Będzie bojkot? Fot. PAP
Kukiz zaprosi posłów wszystkich partii do nowego zespołu. Będzie bojkot? Fot. PAP
Paweł Kukiz wraca do aktywności parlamentarnej po głośnym głosowaniu ws. lex TVN. Muzyk zapowiada powołanie zespołu, którego członkowie - docelowo ze wszystkich sejmowych partii i kół - będą pracować nad zmianami w ordynacji wyborczej. To element porozumienia programowego między Kukiz'15 a PiS.

Paweł Kukiz powiedział w rozmowie z PAP, że prace zespołu, który zajmie się zmianą przepisów dotyczących wyborów, mają ruszyć już we wrześniu. Mają być do niego zaproszeni członkowie wszystkich opcji politycznych.

- Członkowie zespołu będą pracowali nad zmianami w ordynacji wyborczej nadającymi każdemu obywatelowi indywidualne, bierne prawo wyborcze - powiedział lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. 

Paweł Kukiz zaprosi posłów wszystkich partii do nowego zespołu. Będzie bojkot?

Powstanie sejmowego zespołu ds. zmian w ordynacji wyborczej zostało zapisane jako postulat Kukiz'15 w porozumieniu programowym, które ugrupowanie muzyka podpisało na przełomie maja i czerwca z Prawem i Sprawiedliwością.

Jak podkreśla muzyk, "już dziś mamy opinię Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 31 maja 2019 roku, gdzie PKW stwierdza, że Kodeks wyborczy nie przewiduje możliwości indywidualnego ubiegania się o mandat posła".

- To nie ma być ordynacja Kukiza, to ma być ordynacja kompromisu wypracowana przez zespół - podkreślił lider Kukiz'15.

Kukiz chce zmian ordynacji wyborczej. Przypomniał projekt PiS z 2006 r.

- I to będzie podstawowym kierunkiem działania tego zespołu, aby wypracować takie przepisy, aby każdy obywatel Rzeczypospolitej miał równe prawa w zakresie skorzystania ze swojego indywidualnego, biernego prawa wyborczego, a nie tylko członkowie partii politycznej - mówił Kukiz.

W czasie rozmów między Kukizem a prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim muzyk przypominał, że PiS w 2006 roku zgłosiło projekt nowej ordynacji wyborczej, który zakładał wprowadzenie 230 jednomandatowych okręgów wyborczych i 16 okręgów wojewódzkich w wyborach do Sejmu.

MD

Lubię to! Skomentuj75 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka