Prezydent Duda nie jest za obowiązkowym szczepieniem, ale zachęca dzieci do skorzystania

Prezydent Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda w Kruszewie. Fot. KPRP/Grzegorz Jakubowski
Prezydent Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda w Kruszewie. Fot. KPRP/Grzegorz Jakubowski
Szczepienia na COVID-19 wśród dzieci to kontrowersyjny temat. Prezydent Andrzej Duda niedawno wypowiedział się w sprawie obligatoryjności szczepień, teraz zachęcał młodzież do skorzystania z ochrony przed koronawirusem na inaugurację roku szkolnego w Kruszewie.

Prezydent wraz z pierwszą damą Agata Kornhauser-Dudą wzięli w środę udział w inauguracji roku szkolnego w szkole im. Papieża Jana Pawła II w Kruszewie w woj. mazowieckim.  

Apel prezydenta do dzieci o szczepienie 

- Jako prezydent RP zachęcam państwa do tego, żeby dzieci zaszczepić, ale chcę także, żeby państwo mieli zapewnione prawo do podjęcia tej decyzji - odpowiedzialnie, jako rodzice - oświadczył Duda. Zapewnił zgromadzonych, że szczepienie w ogromnym stopniu ogranicza możliwość ciężkiego zachorowania na koronawirusa i związane z tym powikłania. 

- To jest szczególnie trudny czas, dlatego tak ważne jest to, że możemy się spotkać, bo przez te 1,5 roku doznaliśmy czegoś, czego nikt z nas nie przewidywał. Dzieci, młodzież nie mogły chodzić do szkoły - nauka była zdalna, w jednych szkołach funkcjonowała lepiej, w drugich gorzej - argumentował Duda.

- W wielu przypadkach nauka zdalna to nie było to, co wystarczyło dzieciom i młodzieży, żeby można było powiedzieć, że normalnie się rozwijają i pod względem edukacji i pod względem społecznym - dodał.  

W poniedziałek prezydent Duda na otwarcie Rady Gabinetowej wyraził swój stosunek do pomysłu wdrożenia obowiązkowych szczepień na COVID-19 wzorem tych na polio, odrę, różyczkę czy krztuścowi. 

- Jestem absolutnie przeciwnikiem obowiązkowego szczepienia. Uważam, że spowoduje to niepokoje społeczne, to kwestia odpowiedzialności ludzi i każdy tę odpowiedzialność powinien ponosić sam - argumentował w poniedziałek. 

Zobacz: 

Andrzej Duda: Absolutnie jestem przeciwnikiem obowiązkowego szczepienia

Prezydent w Wieluniu w rocznicę II wojny światowej: Nie pozwolimy naruszać naszych granic

Metoda Montessori - na czym polega. Czy taka edukacja sprawdza się w pandemii?


Szkoły z tradycyjną nauką 

- W większości - przyznajcie się! - cieszycie się, kiedy mogliście wrócić do szkoły, kiedy mogliście się znowu spotkać z kolegami. Kiedy mogliście się twarzą w twarz spotkać z waszymi nauczycielami i możecie znów normalnie się uczyć, korzystając ze wszystkich możliwości, jakie niesie ten właśnie element społeczny - bycia razem, bycia z klasa tworzenia wspólnoty - przedstawił sytuację Duda, który nawiązał do niedawno zwołanej Rady Gabinetowej na temat roku szkolnego i powrotu dzieci do klas. 

- Z wielką radością usłyszałem od pana premiera, że nie przewiduje lockdownu szkolnego, że wszystko wskazuje na to, iż w wyniku postępującego programu szczepień nie będzie takiej potrzeby - relacjonował prezydent. Polityk zachęcał też do zachowania standardów, obowiązujących podczas pandemii: dezynfekcji pomieszczeń, częstego mycia rąk, by np. ograniczyć infekcje grypowe.

Prezydent życzył, żeby rok szkolny przebiegł spokojnie, a dzieci z radością i uśmiechem spotkały się na jego końcu, po pełnym przejściu programu nauczania. - Żeby to był dobry rok szkolny - mówił prezydent Duda.

Agata Kornhauser-Duda zauważyła, że to dzieci są bohaterami tego dnia. 

Życzenia od pierwszej damy na nowy rok szkolny

- Wróciliście z zasłużonego wypoczynku. Mam nadzieję, że był to dobry wypoczynek, że mieliście okazję do wypoczynku aktywnego - na świeżym powietrzu, że mieliście okazje do towarzyskich spotkań - przekazała. Jej zdaniem, tegoroczny początek edukacji jest jednak wyjątkowy, gdy większość uczniów z największą chęcią przekracza próg szkoły, do jej normalnych warunków.

- Myślę, że pewnie wielu z was uświadomiło sobie, że szkoła to nie jest tylko miejsce, gdzie zdobywa się wiedzę, to jest również miejsce spotkań, budowania waszych relacji - podkreśliła pierwsza dama. Prosiła też, by szczególną troską kolegów i nauczycieli otoczyć tegorocznych drugoklasistów, którzy miniony pandemiczny rok przeszli w nietypowych warunkach.

Podziękowała nauczycielom, którzy w ubiegłym roku z dnia na dzień podjęli naukę w trybie zdalnym. - Chciałam państwu bardzo podziękować, wyrazić ogromny szacunek, za to, że właściwie z dnia na dzień państwo przestawili się na zdalny tryb nauczania. To było ogromne wyzwanie. Dla wszystkich - podkreśliła prezydentowa. 

- Państwo bez wahania przystąpiliście do tego. To wiązało się z dodatkowymi obowiązkami - przygotowaniem materiałów, bardzo często z różnymi szkoleniami. Poświęciliście na to dużo więcej pracy niż w poprzednich latach. Bardzo chciałabym, żeby społeczeństwo to doceniło - stwierdziła Kornhauser-Duda.

- Przede wszystkim życzę sobie i państwu, żeby zawód nauczyciela był zawodem szanowanym w społeczeństwie, bo jest to bardzo ważny, piękny, ale trudny zawód - zaznaczyła. Życzyła też "dobrego, owocnego, pełnego sukcesów roku szkolnego 2021-2022, który miejmy nadzieję, będzie się odbywał w murach szkolnych".

Para prezydencka obejrzała na koniec akademię szkolną, w której dzieci przypomniały historię szkoły, wysłuchali występów wokalnych uczniów. Po krótkim spotkaniu z nauczycielami Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda pozowali przed szkołą do pamiątkowych zdjęć z poszczególnymi klasami kruszewskiej podstawówki. 


GW

Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka