Przemysław Czarnek dziękuje za Radio Maryja. "Historia dzieje się na naszych oczach"

Minister Przemysław Czarnek na uroczystościach w Toruniu, fot. kadr z TV Trwam/YouTube
Minister Przemysław Czarnek na uroczystościach w Toruniu, fot. kadr z TV Trwam/YouTube
Mszą świętą rozpoczęło się w Toruniu w sobotnie południe doroczne "Dziękczynienie w Rodzinie" - spotkanie środowisk Radia Maryja i TV Trwam. W uroczystościach wziął udział m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Radio Maryja będzie obchodzić 30-lecie istnienia.

Co by było, gdyby nie Radio Maryja?

Założyciel Radia Maryja i Telewizji Trwam o. Tadeusz Rydzyk zaakcentował w swoim wystąpieniu, że Polska jest dziś w niebezpieczeństwie. - Polska jest w niebezpieczeństwie. Nie ma żartów. Trzeba potężnej mobilizacji i jedności wszystkich Polaków. A nie targowicy - mówił o. Rydzyk.

Szef resortu edukacji i nauki zwrócił uwagę na rolę Radia Maryja i Telewizji Trwam.

- Co by było, gdyby nie Radio Maryja? Walec laicyzacji przejechałby nas jak na Zachodzie. Myśląc o przeszłości, dziękujemy za Radio Maryja, za ojca dyrektora, za biskupów takich jak bp Wiesław — wykształcony w KUL-u. Za KUL też dziękujemy. Dziękujemy także za wszystkich naszych wybitnych przodków, mężów stanu, dzięki którym dzisiaj tu jesteśmy — w wolnej Polsce - mówił Przemysław Czarnek.

Polecamy:

Dodał, że on i jego żona (obecna na uroczystościach) czują się częścią rodziny Radia Maryja, rodziny, która "modli się za przyszłość Polski i Polaków, całego świata i za ludzkość". Dziękował także za 30 lat działalności rozgłośni nadającej z Torunia, założonej przez o. Tadeusza Rydzyka.


Na naszych oczach dzieje się historia

Podkreślił, że "na naszych oczach dzieje się historia". Przypomniał, że "za chwilkę" obchodzona będzie 30. rocznica powstania Radia Maryja, a za 8 dni odbędzie się beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego.

- Kardynała Stefana Wyszyńskiego wspomnę. Od 1 września w kanonie lektur uzupełniających jest książka "Ojciec wolnych ludzi". Prosimy nauczycieli, żeby ją polecali i wymagali od uczniów jej czytania. W tej książce kardynał Wyszyński, wspominając swoich wybitnych przodków, mówił tak: "nie rozmyślam nadto o przeszłości, nie zanurzam się w marzenia o przyszłości — to boża sprawa. Jestem tu i teraz i tu działam". Taka jest rodzina Radia Maryja - dodał.

W mszy świętej w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II uczestniczyli obok Czarnka m.in. wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz oraz szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, a także parlamentarzyści i przedstawiciele władz samorządowych.

Wiceszef MON podkreślił, że Polska jest w trudnym czasie, pokazującym, w jakiej części świata jest dziś "nasza ojczyzna". - Zapewniam, że Polska jest bezpieczna. Te działania, które dziś podejmujemy razem z Wojskiem Polskim, są skupione na tym, aby zapewnić Polsce i Polakom bezpieczeństwo - wskazał.


Każda modlitwa się liczy

Eucharystii przewodniczył bp toruński Wiesław Śmigiel.

– Małżeństwa i rodziny potrzebują dziś naszego szacunku, uznania, wdzięczności, wsparcia duchownego, ale też własnego wysiłku, połączonego z otwarciem na łaskę Pana Boga. Proszę wszystkich, abyśmy odważnie, każdy według swojego powołania, podejmowali trud ocalenia małżeństw i rodzin, szczególnie tych, które przeżywają kryzysy. Postawa chrześcijańska to postawa wielkiej troski. Byłoby wielką tragedią, gdybyśmy ograniczyli się tylko do wskazywania słabości, a sytuacją nie do przyjęcia byłoby to, gdybyśmy tych w kryzysie kamienowali. Potrzeba modlitwy, wsparcia, wysiłku, czasem ofiary. Módlmy się w intencji tych młodych, którym tak trudno. Wpierajmy ich, każdy na miarę swojego powołania i swoich możliwości. Każda modlitwa się liczy, każda ofiara duchowa –mówił biskup podczas homilii.


Po mszy świętej na terenie przyległym do sanktuarium zaplanowano koncerty w wykonaniu Bogdana Trojanka i zespołu Terne Roma, Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz Bayer Full. O godzinie 15.00 odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a w planach jest jeszcze procesja różańcowa.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj179 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo