Macron i Le Pen łeb w łeb w sondażach. Wyścig o fotel prezydencki trwa

Urzędujący prezydent Francji Emmanuel Macron / fot. Live Creative Commons
Urzędujący prezydent Francji Emmanuel Macron / fot. Live Creative Commons
Poparcie dla urzędującego prezydenta Francji Emmanuela Macrona oscyluje w granicach 24-29 proc. Na kandydatkę skrajnej prawicy Marine Le Pen w pierwszej turze chce oddać głos od 24 do 27 proc. wyborców - pisze w poniedziałek dziennik „Le Figaro”.

Macron wygrywa z Le Pen w drugiej turze

Według sondażu IFOP-Fiducial dla „Le Figaro” oraz stacji LCI, gdyby Macron i Le Pen znaleźli się w drugiej turze wyborów, to na urzędującego prezydenta zagłosowałoby 56 proc. Francuzów. Le Pen uzyskałaby 44 proc.

Zobacz także: Tusk wściekły na jedynego stronnika Trzaskowskiego. „Czekają go konsekwencje”

Gdyby w drugiej turze w szranki stanęli jednak Macron oraz szef regionu Hauts-de-France Xavier Bertrand, ten ostatni wygrałby 53 proc. do 47 proc. z obecnym szefem państwa.

„Pozycja urzędującego prezydenta wydaje się niezagrożona”

Przy stosunkowo rozdrobnionej lewicy reprezentowanej przez szefa Francji Nieujarzmionej Jean-Luca Melenchona (9-10 proc.), mer Paryża Anne Hidalgo (7-9 proc.) czy szefa koalicji ekologów Yannicka Yadota (8 proc. w sondażach) pozycja urzędującego prezydenta wydaje się niezagrożona.

Zobacz także: Kamiński: Trwa napór na naszą granicę

Do kandydatów lewicy zaliczają się również komunista Fabien Roussel (2-2,5 proc.) i były socjalista Arnaud Montebourg z 3 proc. poparciem.

Le Maire: „Urzędujący prezydent jest gwarantem inwestycji państwowych”

Minister gospodarki Bruno Le Maire stwierdził w poniedziałek w wywiadzie dla stacji BFM TV, że urzędujący prezydent jest gwarantem inwestycji państwowych. Mowa tu o inwestycjach związanych z pandemią koronawirusa. Dodał również, że Macron zapewnia realizowanie reform, w tym zapowiadanej, budzącej w kraju kontrowersje reformy emerytalnej.

- Opowiadam się za partią prezydencką (LREM), która niszczy klincz lewica-prawica na scenie politycznej - podkreślił Le Maire.

Zobacz także: Orłoś nie zostawił suchej nitki na festiwalu w Opolu. Prezenter nie wytrzymał

Sondaż IFOP-Fiducial

Sondaż IFOP-Fiducial został przeprowadzony na reprezentatywnej próbie 1334 osób między 31 sierpnia a 2 września.

Pierwsza tura najbliższych wyborów prezydenckich we Francji odbędzie się 10 kwietnia 2022 roku, a druga - 24 kwietnia. Prezydent Francji wybierany jest na 5-letnią kadencję. Macron sprawuje swój urząd od 2017 roku.

Polecamy: 

NS 

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka