Jan Hecker i Angela Merkel, zdj. archiwalne. fot.  	PAP/EPA/HAYOUNG JEON
Jan Hecker i Angela Merkel, zdj. archiwalne. fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON

Tajemnicza śmierć ambasadora Niemiec w Chinach. Merkel wstrząśnięta

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 46
Zaledwie kilkanaście dni po objęciu urzędu zmarł nagle Jan Hecker, ambasador Niemiec w Chinach. 54-latek był przez wiele lat politycznym doradcą Angeli Merkel.

Ambasador nie żyje

Nie podano informacji dotyczących okoliczności i miejsca śmierci zmarłego. Śmierć dyplomaty „w żaden sposób nie była związana” z jego funkcją polityczną – oświadczyła rzeczniczka niemieckiego MSZ. Hecker objął nowe stanowisko w Pekinie 24 sierpnia br. W poniedziałek rano flagi przed ambasadą Niemiec w Chinach były opuszczone do połowy masztu.

– Nasz kraj traci znakomitego dyplomatę, a ministerstwo spraw zagranicznych wybitnego i cenionego kolegę – powiedział szef niemieckiej dyplomacji, Heiko Maas.

Polecamy:

Doradca Merkel

Jan Hecker miał 54 lata, był prawnikiem, pracował najpierw w ministerstwie spraw wewnętrznych, później był sędzią Federalnego Sądu Administracyjnego i wykładał na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Wcześniej od 2017 roku był doradcą ds. polityki zagranicznej kanclerz Merkel. Kierował też sztabem koordynacyjnym Merkel ds. polityki migracyjnej.

- Jestem głęboko wstrząśnięta śmiercią Jana Heckera – napisała kanclerz Angela Merkel w oświadczeniu. „Opłakuję stratę bardzo cenionego wieloletniego doradcy, o wysokim poczuciu humanitaryzmu i wybitnej wiedzy fachowej. Myślę o naszej współpracy z wdzięcznością i cieszę się, że przez lata byłam z nim tak blisko związana. Moje najgłębsze współczucie kieruję do jego żony, dzieci i innych krewnych w ich niezmierzonym smutku.” 

Hecker był żonaty i miał trójkę dzieci.

Stosunki niemiecko-chińskie

Zdaniem obserwatorów Hecker, z zawodu prawnik, po zakończeniu rządów Merkel miał kontynuować umiarkowany kurs wobec Chin. Jego nominacja została przyjęta w Pekinie z zadowoleniem. Rozpoczynając misję Chinach w sierpniu, Hecker powiedział, że jego celem jest „przyczynianie się do długoterminowego i stabilnego rozwoju stosunków niemiecko-chińskich” oraz „dalsze wzmacnianie dialogu i partnerstwa” – podała ambasada.

W ostatni piątek, gdy Hecker był gospodarzem wydarzenia kulturalnego poświęconego niemieckiemu artyście Josephowi Beuysowi w swojej rezydencji w Pekinie, ambasador wydawał się "szczęśliwy i w pełni sił" - powiedział agencji Reutera jeden z gości spotkania.

Jestem głęboko poruszony nagłą śmiercią mojego kolegi ambasadora Jana Heckera, z którym miałem okazję blisko współpracować nad dobrymi relacjami polsko-niemieckimi przez ostatnich parę lat - napisał przedstawiciel Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski.

ja

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj46 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka