Komisja Europejska ostro do polskich samorządów ws. „stref wolnych od LGBTQI”

Komisja Europejska poprosiła polskie władze samorządowe o wyjaśnienia w sprawie „stref wolnych od LGBTQI”. Fot. PAP
Komisja Europejska poprosiła polskie władze samorządowe o wyjaśnienia w sprawie „stref wolnych od LGBTQI”. Fot. PAP
Komisja Europejska potwierdziła, że poprosiła polskie samorządy o wyjaśnienia w sprawie „stref wolnych od LGBTQI” w ramach wszczętej w lipcu procedury naruszenia prawa UE. KE domaga się odpowiedzi do połowy września.

Postępowanie KE przeciw Polsce

– 3 września (piątek) służby Komisji Europejskiej wysłały pismo do władz pięciu polskich regionów, które przyjęły pięć tzw. rezolucji „stref wolnych od LGBTQI”, podkreślając wagę odpowiedzi na wezwanie do usunięcia uchybienia, wysłane 15 lipca do Polski – przekazała rzeczniczka KE Vivian Loonela.

Komisja 15 lipca wszczęła postępowanie o naruszenia prawa UE przeciwko Polsce „związane z równością i ochroną praw podstawowych”.

Polecamy:

Mosbacher wraca do Polski. Pomoże Solorzowi w rozwoju energetyki jądrowej

Stan wyjątkowy. Rekompensaty dla firm - 65 proc. przychodu z 3 ostatnich miesięcy

Urynowicz o PiS: A tak rumakowali

"Już nie tylko Małopolska otrzymała ostrzeżenie o wstrzymaniu środków w związku z deklaracjami "anty-lgbt". KE wlaśnie przesłała je także do woj. łódzkiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. W Pisie pracują nad jednolitym projektem nowej deklaracji. A tak rumakowali..." - napisał na Twitterze Tomasz Urynowicz z Porozumienia, który spodziewa się odwołania z funkcji wicemarszałka sejmiku Małopolskiego.

17 sierpnia Urynowicz wystąpił z klubu radnych PiS. Polityk chce unieważnienia małopolskiej deklaracji LGBT.


KE: uchwały o LGBT mogą naruszać prawo UE

Komisja Europejska uważa, że władze polskie nie ustosunkowały się w pełni i w odpowiedni sposób do zapytania Komisji. Dotyczyło ono charakteru i wpływu uchwał dotyczących tzw. stref wolnych od ideologii LGBT, przyjętych przez kilka polskich regionów i gmin.

Uzasadniając swoją decyzję, KE wyraziła zaniepokojenie, że uchwały te „mogą naruszać prawo UE dotyczące niedyskryminacji ze względu na orientację seksualną”.

Zdaniem KE należy przeprowadzić szczegółową analizę zgodności wspomnianych uchwał z prawem UE.

KE: Strona polska nie udziela informacji

Komisja potrzebuje „adekwatnych i wyczerpujących informacji od władz polskich”. 

„Pomimo wyraźnego wezwania, jakie Komisja wystosowała w lutym, polskie władze nie dostarczyły do tej pory wymaganych informacji, wyraźnie unikając odpowiedzi na większość próśb ze strony Komisji” - czytamy.

Pierwszy etap procedury naruszeniowej polega na przesłaniu do państwa członkowskiego wezwania do usunięcia uchybienia, w którym zwraca się o przekazanie dalszych informacji. 

Po wszczęciu procedury pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Anna Schmidt poinformowała w lipcu, że Komisja Europejska wystosowała pismo w sprawie uchwał o tzw. strefach wolnych od ideologii LGBT, na które Polska odpowiedziała we wskazanym terminie, czyli w kwietniu 2021 r. "Jesteśmy także w kontakcie z KE w tej sprawie" - napisała Schmidt na Twitterze.

Zdaniem KE Polska utrudnia wykonywanie uprawnień przyznanych jej na mocy Traktatów i narusza zasadę lojalnej współpracy wynikającą z art. 4 ust. 3 Traktatu o Unii Europejskiej, która nakłada na państwa członkowskie obowiązek rzeczywistej współpracy z instytucjami Unii. W związku z tym Komisja podjęła decyzję o skierowaniu do Polski wezwania do usunięcia uchybienia w związku z brakiem współpracy.

KW

Czytaj dalej:

Głosowanie nad wnioskiem Lewicy o uchylenie rozporządzenia ws. stanu wyjątkowego

Święto państwowe w rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Duda: Należne jest Wielkopolanom

Macron i Le Pen łeb w łeb w sondażach. Wyścig o fotel prezydencki trwa

Nie żyje Tomasz Knapik

Raport H2 Gambling Capital: szara strefa hazardu w Polsce wyraźnie się zmniejszyła

Lubię to! Skomentuj78 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka