Zapad-2021: Ceremonia otwarcia manewrów odbyła się na poligonie Mulino

Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons
Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons
Na poligonie Mulino w obwodzie niżnienowogrodzkim w Rosji odbyła się w czwartek ceremonia otwarcia manewrów Zapad-2021. Wiceminister obrony Rosji Nikołaj Pankow zapewnił, że manewry - w których uczestniczyć będzie 200 tys. wojskowych - mają charakter obronny.

Zapad-2021

Wspólne rosyjsko-białoruskie ćwiczenia strategiczne rozpoczęto podniesieniem sztandaru ćwiczeń i flag uczestniczących w nim państw. Na manewry zaproszone zostały kontyngenty sił zbrojnych Armenii, Białorusi, Indii, Kazachstanu, Kirgistanu i Mongolii.

Wiceminister Pankow oświadczył, że manewry "pod wieloma względami są wyjątkowe", a skala zaangażowanych sił i sprzętu świadczy "o rosnącym znaczeniu wspólnego przygotowania" sił zbrojnych krajów uczestniczących.

Zobacz: To koniec Wojewódzkiego! Jego program znika z anteny TVN

Ćwiczenia mają charakter "wybitnie obronny"

Pankow zapewnił, że ćwiczenia Zapad-2021 "mają charakter wybitnie obronny", a ich celem jest szkolenie wojsk "w prowadzeniu działań bojowych w warunkach współczesnych" i wzmocnienie koordynacji organów dowodzenia armii sojuszniczych.

Na poligonie Mulino przed żołnierzami uczestniczącymi w manewrach wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Zachodniego Okręgu Wojskowego - podało ministerstwo obrony.

Zobacz: Mój dom murem podzielony. Podsumowanie trzech festiwali "muzycznych"

W manewrach weźmie udział ok. 200 tys. żołnierzy

W manewrach weźmie udział około 200 tys. żołnierzy oraz 80 samolotów i śmigłowców. Zaangażowanych zostanie 760 jednostek sprzętu, w tym 290 czołgów i 15 okrętów. Na Białorusi ćwiczenia odbywać się będą na poligonach w obwodzie brzeskim w zachodniej części kraju, w tym w pobliżu granicy z Polską. W Rosji terenem ćwiczeń będzie Zachodni Okręg Wojskowy. Obejmuje on graniczący z Polską obwód kaliningradzki, regiony graniczące z Białorusią, centrum europejskiej części kraju wraz z Moskwą i północny zachód wraz z Petersburgiem.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka