Włochy. Burmistrz chodzi po domach i pyta mieszkańców, czy się zaszczepili

PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE
PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE
"Czy jesteś zaszczepiony przeciwko Covid-19?" - to pytanie zadaje burmistrz miasteczka Custonaci na Sycylii jego mieszkańcom, odwiedzając ich w domach. W tym rejonie włoskiej wyspy zaszczepionych jest mniej niż 60 proc. ludności, czyli poniżej średniej w kraju.

"Jestem gotów chodzić od domu do domu, by zrozumieć jako burmistrz i jako lekarz, dlaczego część ludności dotąd nie otrzymała szczepionki" - powiedział Giuseppe Morfino dzień po tym, jak jego gmina koło Trapani została wpisana na listę zagrożonych z powodu niższego odsetka zaszczepionych i wysokiej liczby zakażonych.

Cała Sycylia, przypomina się, jest na ostatnim miejscu listy włoskich regionów pod względem liczby zaszczepionych. W związku ze wzrostem wskaźnika zajętych łóżek w szpitalach wyspa jako jedyny region została ogłoszona żółtą strefą nieznacznie podniesionych restrykcji. Wrócił obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz.

"Nie spotkałem wielu prawdziwych antyszczepionkowców"

Zaniepokojony sytuacją burmistrz postanowił nie tracić czasu i wyruszył w obchód miasteczka, liczącego ponad 4 tysiące mieszkańców. Puka do drzwi, dzwoni domofonem i stara się przekonać szczepionkowych sceptyków i niezdecydowanych, a czasem przeciwników

"Wielu mieszkańców to moi pacjenci, a zatem łączą nas relacje zaufania" - podkreślił Morfino, który dostrzega już pierwsze rezultaty swojej kampanii promującej szczepienia. Zdecydowały się na nie kolejne osoby.

"Zaszczepionych u nas było 57 procent mieszkańców, teraz chcemy osiągnąć pułap 65 procent" - wyjaśnił mediom.

Burmistrz przyznał: "Nie spotkałem wielu prawdziwych antyszczepionkowców. Dominuje raczej strach, zarówno wśród ludzi starszych, jak i młodych".

"Rozmawiałem z osobami przestraszonymi i zdezorientowanymi informacjami o efektach ubocznych szczepionek, fake newsami krążącymi w mediach społecznościowych" - powiedział.

Na całej Sycylii podejmowane są różne inicjatywy, by przekonać ludność do zaszczepienia się.

Czytaj też:

Zobacz galerię zdjęć:

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości