CBOS zbadało zaufanie Polaków do telewizji. Polsat wypada lepiej niż TVP i TVN

Programy TVN oraz TVN24 częściej niż pozostali wybierają badani identyfikujący się z lewicą, programy telewizji publicznej – respondenci utożsamiający się z prawicą.
Programy TVN oraz TVN24 częściej niż pozostali wybierają badani identyfikujący się z lewicą, programy telewizji publicznej – respondenci utożsamiający się z prawicą.
Z sondażu wynika, że za najbardziej wiarygodne uznawane są programy informacyjne i publicystyczne telewizji Polsat i Polsat News.

W swoim sondaż CBOS zapytał, która ze stacji telewizyjnych jest dla badanych głównym źródłem informacji o wydarzeniach w kraju i na świecie?

 

Najczęściej w tym kontekście wymieniane były programy informacyjne TVN i TVN24 (w sumie 30 proc.), w tym dla 16 proc. najważniejszym źródłem codziennych informacji są Fakty i inne programy TVN (poza TVN24), a dla 14 proc. – TVN24


- wyjaśniono.

Polecamy:

Żona ministra pożegnała się z "Top Model". Teraz komentuje swoją przygodę

Film Wojciecha Sumlińskiego "Powrót do Jedwabnego" uderza we wszystkich bez wyjątku

Z badania wynika, że na drugim miejscu sytuuje się telewizja publiczna, która stanowi podstawowe źródło wiedzy o bieżących wydarzeniach dla 25 proc. ankietowanych, w tym 16 proc. ogląda głównie programy TVP1 (Wiadomości, Teleexpress i inne), 8 proc. – TVP Info, a 1 proc. – programy telewizyjnej Dwójki.

"Na trzeciej pozycji lokują się Polsat i Polsat News (w sumie 19 proc.), przy czym Wydarzenia i inne programy Polsatu (poza Polsat News) stanową główne źródło informacji dla 11 proc. badanych, a programu Polsat News – dla 8 proc.

Kto ogląda TVP, kto TVN, kto Polsat?

Z analiz przeprowadzonych przez CBOS wynika, że wybór określonej stacji telewizyjnej zależy w głównej mierze od poglądów politycznych i preferencji partyjnych. "Programy TVN oraz TVN24 częściej niż pozostali wybierają badani identyfikujący się z lewicą, programy telewizji publicznej – respondenci utożsamiający się z prawicą, a »Wydarzenia« i inne programy Polsatu – ankietowani o poglądach centrowych i lewicowych" - czytamy w sondażu.


W potencjalnych elektoratach partyjnych programy informacyjne telewizji publicznej są wybierane zdecydowanie najczęściej przez wyborców Prawa i Sprawiedliwości (wraz z Solidarną Polską). Z kolei programy informacyjne TVN, a zwłaszcza TVN24 ponadprzeciętnie często oglądają wyborcy Koalicji Obywatelskiej.


„Zaznaczyć należy, że programy TVN i TVN24 są również stosunkowo często wybierane przez zwolenników Polski 2050 Szymona Hołowni oraz Lewicy. Natomiast Wydarzenia i inne programy Polsatu są preferowane częściej przez zwolenników Polski 2050 Szymona Hołowni niż przez popierających inne ugrupowania" - czytamy w sondażu.

Czytaj dalej:

Sportowcy mogą palić jointy? WADA powołała grupę ekspertów

Sylwia Spurek chce zakazać wędkarstwa

Premier przyjedzie na rozmowy z medycznymi związkami? Dworczyk komentuje

Chiny z kolejną próbą kontroli społeczeństwa? Nowe przepisy dot. cyberprzestrzeni

Pijany sprawca tragedii wesprze alimentami dzieci ofiary śmiertelnego wypadku

Wiarygodność programów informacyjnych

Podobnie jak w ubiegłych latach, respondenci zostali poproszeni o ocenę wiarygodności programów informacyjnych i publicystycznych nadawanych w telewizji publicznej (TVP1, TVP2, TVP Info), w TVN (TVN, TVN24) oraz w Polsacie (Polsat, Polsat News).

Udzielając odpowiedzi ankietowani posługiwali się 5 punktową skalą, na której "1" oznaczało, że są one niewiarygodne, nie zasługują na zaufanie, a "5" – że są wiarygodne, zasługują na zaufanie.


Z sondażu wynika, że za najbardziej wiarygodne uznawane są programy informacyjne i publicystyczne telewizji Polsat i Polsat News.


"W ciągu ostatnich dwóch lat ich postrzegana wiarygodność jeszcze wzrosła i jest oceniana podobnie jak w roku 2017. W ocenie blisko dwóch piątych badanych (38 proc.) programy informacyjne i publicystyczne Polsat i Polsat News zasługują na zaufanie. Przeciwnego zdania jest 17 proc. ankietowanych. Niska na tle pozostałych telewizji wartość odchylenia standardowego od średniej na skali świadczy o tym, że programy Polsat i Polsat News budzą stosunkowo mało kontrowersji" - napisano w sondażu.

Pracownia wskazała także, że pozytywne oceny przeważają także w odniesieniu do programów informacyjnych i publicystycznych TVN i TVN24. "Jako godne zaufania odbiera je ogółem 36 proc. badanych. Ich wiarygodność kwestionuje natomiast 27 proc. respondentów. Także w przypadku kanałów telewizji TVN możemy mówić o poprawie notowań w stosunku do roku 2019" - napisano.

"Zdecydowanie najgorzej oceniana jest wiarygodność programów informacyjnych i publicystycznych telewizji publicznej" - wynika z sondażu.


Ich oceny z biegiem czasu sukcesywnie się pogarszają. W tegorocznym badaniu zaufanie do programów informacyjnych i publicystycznych telewizji publicznej zadeklarował co czwarty ankietowany (25 proc., spadek o 6 punktów procentowych w stosunku do roku 2019). Z 38 proc. do 49 proc. wzrósł odsetek odbierających je jako mało wiarygodne lub w ogóle niewiarygodne


Najbardziej traci TVP

Z przedstawionych danych wynika, że w ostatnich latach na wiarygodności mocno straciła telewizja publiczna. "Jeżeli jednak obecne oceny wszystkich uwzględnionych w badaniu nadawców telewizyjnych zestawić z danymi z 2012 roku (a więc pochodzącym z innej »epoki« politycznej, z okresu rządów koalicji PO-PSL), to można stwierdzić, że straty wizerunkowe poniosły wszystkie najważniejsze stacje.

Lubię to! Skomentuj40 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura